Lůžka na pryskyřici návod - náušnice s metalickým práškem

IMG_20200509_183751V předchozí části jsme si řekli co jsou lůžka na pryskyřici. (zpravidla kovové polotovary v podobě náušnic, přívěsků nebo jiných šperků, jejichž část tvoří lůžko pro zalití pryskyřicí). Nyní se podíváme na jednoduchý postup, jak vyrobit náušnice z pryskyřice s pomocí takového lůžka. Tento návod na šperky z pryskyřice je určený především začátečníkům. Protože jak pracovat s pryskyřicí - její dekorování a probarvení - je celá řada a pokročilejší sáhnou po těchto náročnějších technikách.

 

Pro tento výrobek z pryskyřice jsme použili typ SPEED 5-12. Tato křišťálová pryskyřice je určená pro výrobu šperků z pryskyřice do výšky odlévané vrstvy 5 mm. Šperkařská pryskyřice SPEED 5-12 je zajímavá především pro krátkou dobu vytvezení. T je mezi 6 - 12 hodinami.

1. Nejprve si připravíme licí pryskyřici. Složka A (pryskyřici) a složku B (tvrdidlo). 

2. Dále budeme potřebovat váhu, kelímek na  promíchání, špachtli na promíchání obou složek pryskyřice, modrý metalický prášek - pigment do pryskyřice a pipetu. Silikonová podložka je vhodná pro výrobu drobných šperků z pryskyřice. Vytvrzená pryskyřice se snadno ze silikonové podložky oloupe a snadno se dá omýt a zbytků barev.

3. Pryskyřici budeme míchat v poměru 100:60 - poměr je hmotnostní a důkladné odvážení je pro vytvrzení pryskyřice velmi důležité.

4. Na připravené digitální váze odvážíme nejprve složku A. K odvážení a míchání lze použít jednorázové plastové kelímky nebo silikonové kelímky, ze kterých opět zbytky vytvrzené pryskyřice snadno vyloupneme. Váhu vynulujeme tlačítkem TARE, váhu tedy tímto způsobem vynulujeme, a přidáme složku B. 

5. Důkladně promícháme. K promíchání lze použít různá míchátka, každému bude vyhovovat jiné. Nabízí se dřevěná špachtle, špejle nebo opět silikonové pomůcky určené pro práci s licí pryskyřicí. Pryskyřici mícháme pomalu a dbáme na promíchání ode dna a od stěn nádobky. 

6. Po důkladném promíchání obou složek, cca 2 - 3 minuty, přidáme pigment do epoxidové pryskyřice (metalický prášek) a znovu promícháme. 

7. K zalití lůžka doporučujeme použít pipetu. Lůžko je malé a zalití tak malého objemu a plochy vyžaduje určitou přesnost, o kterou se postará pipeta. 

8. Po vytvrzení licí pryskyřice přichází čas na konečnou úpravu. Zde záleží jakého efektu chceme docílit - lesklý nebo matný povrch. Tomuto tématu se věnujeme v našem blogu v článku Broušení a leštění pryskyřice.

 

TIP - jak ušetřit čas - doba zpracování pryskyřice

Běžně postupujeme tak, že smícháme složku A a složku B. Po jejich smíchání nám začal běžet čas doby zpracování. Jak tento čas "prodloužit"?

Nejprve si probarvíme složku A a až následně přidáme složku B.

Příklad:

Odvážíme si do kelímku 100 g pryskyřice složku A. Kelímek si můžeme označit údajem, kolik gramů v kelímku máme. Lze takto připravit i více kelímků. Do kelímku, který obsahuje složku A začneme přidávat pigment. Doporučujeme začínat od malého množství, až nám barva a sytost budou vyhovovat. Samozřejmě důkladně promícháme.

Kelímek vrátíme na váhu. Ta se sama vynuluje a nebo použijeme tlačítko TARE. Víme že máme v kelímku konkrétní množství složky A a podle tohoto množství přidáme složku B a důkladně promícháme. Teprve od této chvíle - smísení obou složek - nám začne běžet čas doby zpracování.   

 

Těšíme se na Vás v dalším pokračování Jak pracovat s pryskyřicí. Podívejte si i na další návody na šperky z pryskyřice, tým PourArt.