Epoxidové pryskyřice

 
top-glas-heat-1-12-2650Jak vybrat  pryskyřici kelJak pracovat s pryskyřicí barvy-do-pryskyriceJak barvit pryskyřici jak-brousit-pryskyrici-9Jak brousit pryskyřici ochrana-uvJak ochránit výrobky dotazy1Časté dotazy k pryskyřici zkusenosti111Zkušenosti našich zákazníků prace-s-pryskyrici-ocgranaJak pracovat bezpečně
velke-dekorace-z-pryskyrice (3)Dekorace z pryskyřice obrazy-z.pryskyriceObrazy z pryskyřice  orgonit-z-pryskyrice-1Orgonity z pryskyřice  podtacky-z-pryskyricePodtácky z pryskyřice  paicrystal-lesteni-pryskyricePracovní desky z pryskyřice stul-s-pryskyrici (9)Stoly a nábytek z pryskyřice  dekorace-z-pryskyrice-velke (265)Sušené květiny v pryskyřici  silikonove-formy-na-sperky (241)Šperky z pryskyřice 

 

top-glas-heat-1-12-2650Jak vybrat vhodnou pryskyřici pro Váš výrobek?
Epoxidové pryskyřice PourArt jsou synteticky vyráběné pryskyřice určené na
výrobky z pryskyřice. Využijeme je například na výrobu stolu z pryskyřice, odlévání pryskyřice, výrobu obrazů z pryskyřice, výrobu šperků z pryskyřice a na dekorace z pryskyřice.

Dvousložková epoxidová pryskyřice PourArt nebo také epoxidová zalévací pryskyřice je výtvarný materiál určený pro výrobky z pryskyřice. V našem blogu najdete jak probíhá výroba šperků z pryskyřice, tvorba obrazů z pryskyřice, a jak pracuje truhlářská pryskyřice při výrobě stolů z pryskyřice. Přehled pryskyřic podle typu Vám dá základní přehled o vlastnostech a použití, přehled typů epoxidové pryskyřice a jejich vlastností při zpracování Vám napoví jaký typ epoxidové pryskyřice je pro které odlévání pryskyřice vhodný. Křišťálová pryskyřice litá bude vhodná na šperky, zatímco lité epoxidové stoly použijí pryskyřici na dřevo. Přehled výrobků pro lití pryskyřice a doporučených typů epoxidové pryskyřice - licí pryskyřice PourArt Vás provede podle druhu výrobku. Epoxydová pryskyřice má široké možnosti uplatnění. Nejvíce je známá jako epoxidová pryskyřice na stul a na šperky z pryskyřice. Podíváme se na nové trendy jakým je lité podlahy z pryskyřice nebo desky z pryskyřice na kuchyňské lince a časté dotazy při zpracování epoxidové epoxidové pryskyřice Vám pomohou v začátcích práce s licí pryskyřicí vyvarovat se školáckých chyb. Epoxidova pryskyřice PourArt nabízí několik různých typů pryskyřice, vždy pro konkrétní výrobek z pryskyřice.

melibystevedet-s-text-315

odrazkaok1 Výška odlitku: jednotlivé typy epoxy pryskyřice se od sebe liší použitím pro různou velikost výrobku, především jeho výšku - výška odlité vrstvy. Za nízké výrobky považujeme například podtácky z pryskyřice, ty budou mít výšku odlité vrstvy okolo 10 - 15mm a stejně tak šperky z pryskyřice. Větší výrobky z pryskyřice mohou být dekorace, ty budou přibližně 20 - 30 mm vysoké a středně velké až velké výrobky budou pak velké dekorace z pryskyřice 40 - 50mm nebo více. Stoly z pryskyřice budou pracovat s výškou odlité vrstvy do 50mm. Extra velké výrobky jako například lampy z pryskyřice nebo velké pyramidy a další objekty mohou mít výšku odlité vrstvy okolo 100mm. UPOZORNĚNÍ: silikonová forma na svícen může být vysoká 120mm, ale síla stěny bude například 15mm - to je naše výška odlitku. Pokud jde o rozměrnější formy, kde je nejen určitá výška, ale šířka - například krychle nebo kvádr - je potřeba vybrat licí pryskyřici pro tuto výšku lití.

odrazkaok1 Najednou smíchaný objem: epoxidová pryskyřice po smíchání složka A složky B začne vyvíjet teplo a každý typ pryskyřice je podle své tepelné reakce opatřen doporučením, jak velký objem obou složek lze smíchat najednou. Šperkařská pryskyřice a pryskyřice na dekorace bude omezena na najednou smíchaný objem obou složek okolo 0,5 - 1 litru, zatímco truhlářská pryskyřice je nastavena tak, že je možné smíchat několik litrů pryskyřice najednou, aniž by došlo k nežádoucímu přehřátí pryskyřice (exoterm).

odrazkaok1 Hustota: dalším hlediskem výběru licí pryskyřice bude její hustota. Řídké pryskyřice doporučujeme na silikonové formy určené pro výrobu šperků z pryskyřice, květiny v pryskyřici a různé dekorace. pro řídké pryskyřice bude platit, že se snadněji odvzdušní - bublinky v pryskyřici. Většina pryskyřic bude patřit mezi středně husté a budou to pryskyřice pro více výrobků z pryskyřice. Husté pryskyřice využíváme na obrazy z pryskyřice (jednotlivé plochy barev se nebudou mít tendenci mezi sebou mísit díky vyšší hustotě pryskyřice) a nebo pro dosažení různých efektů. Hustota po smíchání složky A+B je uvedena v jednotkách mPa.s (viskozita) a čím je číslo nižší, tím je pryskyřice řidší (300 mPa.s extra řídká - 9000 mPa.s extra hustá).

odrazkaok1 Mísící poměr: epoxidové pryskyřice se dále od sebe liší různým poměrem mísení - smíchání pryskyřice složky A a tvrdidla složky B. Epoxidové pryskyřice jsou dvousložkové. Složka A tvoří základ a složka B je tvrdidlo, které se postará o vytvrzení pryskyřice. Přípravu obou složek (A a B) v předepsaném poměru je potřeba připravit váhově. Například mísící poměr 3:1 připravíme tak, že do kelímku, ve kterém budeme obě složky míchat, navážíme 300g složky A a přidáme 100g složky B.

odrazkaok1 Doba zpracování: doba zpracování je čas, ve kterém bychom měli připravenou a promíchanou směs složky A a složky B zpracovat. Po uplynutí této doby začne pryskyřice houstnout (polymerace nebo také gelace). Doba zpracování se může lišit podle typu licí pryskyřice a jejího použití a je uvedena v minutách až hodinách. Zpravidla platí, že typy licí pryskyřice s dlouhou dobou vytvrzení (např. 48 hodin) budou mít i dlouhou dobu zpracování. Delší doby zpracování můžeme využít pro lepší samovolné odvzdušnění licí pryskyřice (bublinky v pryskyřici). Dokud nenastane gelace (zvýšení hustoty pryskyřice), bude probíhat samovolné odvzdušnění (vzduchové bublinky budou směs opouštět samovolně).

odrazkaok1 Doba vytvrzení: je uvedena v hodinách a proces polymerace je dokončený, pryskyřice je tvrdá. Tento čas může být 8 až 16 hodin (rychletvrdnoucí pryskyřice) a u pryskyřic určených pro velké odlitky 48 až 72 hodin. Následné broušení a leštění vytvrzené pryskyřice (pokud to projekt vyžaduje), doporučujeme provést až po několika dnech.

odrazkaok1 Tvrdost pryskyřice: výsledná tvrdost pryskyřice je uvedena v jednotkách tvrdosti ShD a uvádí, jak je vytvrzený povrch pryskyřice tvrdý a houževnatý. Výsledná tvrdost většiny typů licí pryskyřice je 75 až 85 ShD. Velmi tvrdé pryskyřice dosahují tvrdosti 90 ShD. Touto vysokou tvrdostí se vyznačují pryskyřice určené pro finální vrstvy například licí pryskyřice na desku kuchyňské linky. Velké projekty, jako například stůl z pryskyřice bude pracovat se střední tvrdostí. Domingová pryskyřice, která je určená na ohebné výrobky a povrchy placek a odznaků bude po vytvrzení ohebná s výslednou tvrdostí 55 až 60 ShD.

odrazkaok1 UV odolnost: každá licí pryskyřice bude mít tendenci vlivem UV záření žloutnout. Odolnost pryskyřic PourArt proti žloutnutí uvádíme označením UV+ a UV++ u odolnějších pryskyřic. Současná technologie a moderní receptury licích pryskyřic určených pro umělecké odlévání z pryskyřice obohacují pryskyřice přísadami proti žloutnutí (blokátory). Tyto pryskyřice označené UV++ doznají nepatrné změny směrem ke žlutému nádechu až po několika letech.

odrazkaok1 Certifikát pro styk s potravinami: tento certifikát o licí pryskyřici říká, zda ji můžeme použít na výrobky z pryskyřice, které přijdou do styku s potravinami. Může se jednat o servírovací podnosy, podtácky, misky nebo dózy z pryskyřice, prkénka z pryskyřice a nebo finální povrchy vytvořené z licí pryskyřice (table top resin, coating, top caot) na jídelních stolech a deskách.

spec4

   

Jak vybrat pryskyřici?

Jak vybrat pryskyřici? A proč je tolik druhů pryskyřice?Když tuto otázku zjednoduším, dá se říct, že každý výrobce pryskyřice, myslíme tu pro tvoření ...

Typy epoxidové pryskyřice a jejich použití

Přehled vhodných typů epoxidové pryskyřice pro konkrétní oblast výrobků  Časté dotazy našich zákazníků jsou na doporučení typu licí ...

Přehled pryskyřic PourArt

Jak vybrat správný typ pryskyřice PourArt? 1. Drobné předměty: šperky z pryskyřice, naušnice z pryskyřice, dekorace z pryskyřice, figurky z pr...

Technická charakteristika

Vlastnosti epoxidových pryskyřic pro výrobu stolu z pryskyřice, odlévání, výrobě obrazů z pryskyřice a výrobě šperků z pryskyřice Epoxidová prysk...

Přehled výrobků z pryskyřice

Z licí pryskyřice PourArt (epoxidové pryskyřice) se vyrábí: šperky z křišťálové pryskyřice - křišťálová pryskyřice, šperkařská pryskyřice obrazy...