Jak brousit pryskyřici - ruční broušení pryskyřice

Ruční broušení výrobků z pryskyřice

Pro ruční broušení pryskyřice dodáváme speciální smirkové papíry japonské firmy Kovax.

Materiál pro ruční broušení pryskyřice:

odrazka3 Blok opatřený suchým zipem pro upevnění smirku. Blok je opakovaně použitelný a dobře padne do ruky.

odrazka3 Smirkové papíry jsou dodávané v archu, vždy dva archy v jednom balení. Jeden arch má rozměr 72x125mm. Smirkové papíry pro ruční broušení pryskyřice začínají nejhrubší broušení zrnitostí K400 a končí nejjemnější zrnitostí K3000.    

odrazka3 Mezivrstva je důležitá při broušení od zrnitosti 1500. Je též opatřená suchým zipem pro opakované použití a postará se o rovnoměrné rozložení na broušenou plochu a rovnoměrný přítlak. Mezivrstvu od hrubého broušení K400 do zrnitosti K1500 není třeba používat.

odrazka3 Mikroutěrka je velmi nepostradatelný pomocník pro průběžné odstraňování odbroušeného materiálu, to je velmi důležité - neodstraněný odbroušený materiál nám zpětně škrábe již zbroušený povrch. Mikroutěrkou sbíráme odbroušený materiál jak ze smirkového papíru, tak i z broušené plochy. Co nejčastěji a průběžně.

brouseni-pryskyrice-blok-02 broueni-pryskyrice-0 assilex-pad-m-brouseni-pryskyrice-0 9722_mikro-uterka-pro-lesteni-pryskyrice

 

blok

 

smirkový papír

 

mezivrstva

 

mikroutěrka

 

Jak postupovat při broušení pryskyřice:

odrazka3 Pokud potřebujeme upravit tvar výrobku nebo se zbavit různých nerovností (hrubé nerovnosti), začneme brousit smirkovým papírem o zrnitosti K400. Dobroušení povrchu do lesku pak proběhne broušením v postupných krocích, které představují jednotlivé zrnitosti až do nejjemnějšího smirku K3000. Následně povrch doleštíme leštící pastou (více v následujícím článku). 

odrazka3 Broušení, kde je potřeba výrobek z pryskyřice jen jemně dobrousit, začneme zrnitostí K1500, K2000 až 3000 přiměřeně nerovnostem, které potřebujeme zbrousit. Pro zrnitosti K1500 a výše je třeba použít měkkou molitanovou mezivrstvu. 

odrazka3 Při broušení dbáme, aby nám pod brusným papírem na broušení pryskyřice nezůstával odbroušený materiál. Odbroušený prach odstraňujeme často a průběžně mikro utěrkou.

odrazka3 To, že v dané zrnitosti jsme již dobrousili a potřeba přejít na jemnější smirkový papír poznáme tak, že odbroušeného materiálu na smirkovém papíru postupně ubývá. Jestliže se smirek jen nepatrně zapráší, můžeme přejít na jemnější zrnitost.

odrazka3 Mikro utěrkou a leštící pastou lze také doleštit malé předměty a malé plochy. Vždy až po broušení K3000. Leštící pastu naneseme na mikroutěrku a lehkým přítlakem a pohybem vyleštíme povrch výrobku z pryskyřice (více v následujícím článku).

Nakonec:

Ruční broušení pryskyřice je s profesionálními smirkovými papíry Kovax snadné. Vždy začínáme broušení pryskyřice od hrubého zrna po jemnější. Nevynecháváme jednotlivé hrubosti smirkového papíru. Výrobky z pryskyřice, které brousíme ručně mohou být dekorace z pryskyřice, šperky z pryskyřice, menší plochy nábytku z pryskyřice - stolek z dřeva a pryskyřice, stůl s epoxidovou pryskyřicí nebo dřevěný stůl zalitý pryskyřicí. Pryskyřice ve stole, kde jsou zalité jen malá místa lze též brousit ručně. Práce s pryskyřicí a profesionálními smirky Kovax je zárukou dokonalého výsledku.

zpet-do-rubriky-4Tým PourArt