Jak vyleštit pryskyřici?

lesteni-prysykrice (2)

Jak vyleštit pryskyřici

Leštění pryskyřice vyžaduje speciální přípravky a postup. Předchozím krokem před leštěním je jemné broušení  a to až do zrnitosti K3000. Samozřejmostí je hrubé broušení zrnem P40 až P600 pokud je potřeba pryskyřici odbrousit nebo zbrousit její nerovnost. Jemné broušení pryskyřice před leštěním se provádí od zrnitosti K1500 až K3000.

K leštění epoxidové pryskyřice (po vybroušení zrnem na K3000) se používá pasta na leštění pryskyřice. Leštidlo na pryskyřici nabízí každý výrobce v trochu jiném složení, většinou patentovaném nebo lety osvědčeném. Další pomůckou je leštící kotouč. I ten je potřeba odzkoušet nebo zvolit doporučenou kombinaci výrobcem.

My se dnes více podíváme na výrobek Leštící pasta PourAt EpoxFinal 3000. Tato leštící pasta na pryskyřice využívá nanotechnologii a je určená pro leštění křišťálové pryskyřice a leštění epoxidové pryskyřice.

Jak leštící pasta na pryskyřici PourAt EpoxFinal 3000 jak funguje?

pasta-na-lesteni-pryskyrice-pa-p-100Lešticí pasta na pryskyřici EpoxFinal 3000 je sloučenina na vodní bázi se zrnem z nanotechnologie. Pasta neobsahuje žádná rozpouštědla, nevysychá, snadno se odstraňují její zbytky z leštěné plochy. Nezanechává bílé mapy. Zbytky pasty snadno odstraníte čistou vodou nebo denaturovaným alkoholem.

Zrno je nanotechnologické, to znamená, že z počátku použití má vysoký brusný výkon a čím déle je prováděno leštění, zrno se rozbíjí na více jemnějších částí. Lešticí pasta EpoxFinal 3000 se tak během použití mění od vysokého brusného výkonu přes jemné broušení až po leštění, proto ji označujeme „vše v jednom“. POZOR! U nanotechnologií musíme respektovat některé způsoby použití!

Postup leštění pryskyřice

odrazka3 prvním předpokladem je, že máme povrch velmi kvalitně zbroušený do zrnitosti K3000 

odrazka3 protože začínáme s hrubou strukturou pasty a končíme s ultra jemnou, je nutné při leštění velkých ploch nanést pastu rovnoměrně na celou plochu. Jakmile začnete s leštěním, leštěte celou plochu stejnoměrně tak, že nepracujete s leštičkou pouze na jednom místě.

odrazka3 pokud leštěním nebylo dosaženo požadovaného výsledku, začněte znovu od začátku. To znamená, že nanesete další lešticí pastu na povrch a zopakujete leštění. Uvědomte si ale, že znovu začínáte s nejhrubším zrnem pasty.

odrazka3 pokud po leštění velké plochy jsou viditelné malé vady, opakujte leštění pouze na těchto místech, neleštěte znovu celou plochu.

Jaký zvolit leštící kotouč?

lestici-kotouc-bily-finodrazka3 molitanový lešticí kotouč pěnový - oranžový: má střední tvrdost a uzavřenou strukturu (částečně nasákavá) a je vhodná pro nejvíce použití, jako standardní leštící kotouč. Její alternativou je bílý molitanový leštící kotouč.. Nasákavý kotouč umožňuje regulovat množství leštící pasty přítlakem na nasáklý kotouč leštící pastou.

lestici-kotouc-bily-orangeodrazka3 dbejte na to, aby lešticí kotouč byl vždy dostatečně nasáklý leštící pastou 

9722_mikro-uterka-pro-lesteni-pryskyrice_1

odrazka3 pro leštění pryskyřice na drobné dekorace a šperky z pryskyřice lze použít mikroutěrku. Opět dbáme na to, aby na utěrce byl dostatek pasty a povrch leštíme ručně. Tato technika je vhodná především pro kulovité a oblé tvary.  

POZOR!!! Vždy začínejte s leštěním na velmi nízké otáčky pro hrubé odbroušení, postupně zvyšujte rychlost pro jemnější broušení a rozlešťování. Nikdy netlačte na leštičku, nechte výrobek samostatně pracovat tak, aby se leštěný povrch nezahříval.

Na další dotazy typu čím obarvit pryskyřici, jak vyčistit pryskyřici a nebo jak odstranit pryskyřici naleznete odpověď buď na našem blogu a nebo Vám rádi odpovíme na naší zákaznické podpoře.

zpet-do-rubriky-4Tým PourArt