Jak brousit pryskyřici - ruční broušení pryskyřice

Pro ruční broušení pryskyřice jsme zůstali  věrní Japonské firmě Kovax. Stejně jako ve strojním broušení pryskyřice, je i v ručním broušení jedničkou.

Materiál:

Základem pro ruční broušení pryskyřice je Blok opatřený vrstvou pro upevnění smirku se suchým zipem.

Při broušení zrnitostí 400 až 1200 použijeme pouze Blok a na něm nasazený smirek.

Od zrnitosti 1500 až 3000 je potřeba na Blok nasadit měkkou molitanovou mezivrstvu. Ta se postará o rovnoměrné rozložení broušené plochy a rovnoměrný přítlak.

Pro průběžné odstraňování odbroušeného materiálu, to je velmi důležité - neodstraněný odbroušený materiál nám zpětně škrábe již zbroušený povrch, používáme Mikroutěrku. Tou sbíráme odbroušený materiál jak ze smirkového papíru, tak i z broušené plochy. Co nejčastěji a průběžně.

 

Postup:

Pokud budeme chtít brousit od hrubých nerovností, přetoků pryskyřice, začneme brousit smirkovým papírem o zrnitosti 400 nebo hrubší (méně jak 400). Dobroušení povrchu do lesku pak proběhne  broušením v postupných krocích jemnější a jemnější zrnitosti až do 3000. Následně povrch doleštíme leštící pastou. 

Broušení, kde výrobek z pryskyřice je třeba jen jemně dobrousit a vyleštit, začneme zrnitostí 2000 až 3000. Pro zrnitosti 1500 a výše je třeba použít měkkou molitanovou mezivrstvu. 

Při broušení dbáme, aby nám pod brusným papírem na broušení pryskyřice nezůstával odbroušený materiál. Odbroušený prach odstraňujeme často a průběžně mikro utěrkou.

To, že v dané zrnitosti jsme již dobrousili a potřeba přejít na jemnější smirkový papír poznáme tak, že odbroušeného materiálu na smirkovém papíru postupně ubývá. Jestliže se smirek jen nepatrně zapráší, můžeme přejít na jemnější zrnitost.

Mikro utěrkou, lze malé předměty a malé plochy doleštit s nanesením a doleštěním pomocí leštící pasty.

Nakonec:

Ruční broušení pryskyřice je s profesionálními smirkovými papíry Kovax snadné. U hrubého broušení začínáme od hrubších zrnitostí smirkového papíru, 400 a méně, u potřeby jemného dobroušení a doleštění začínáme brousit zrnitostí 1000 a výše až do zrnitosti 3000.

Výrobky z pryskyřice, které brousíme ručně mohou být dekorace z pryskyřice, šperky z pryskyřice, menší plochy nábytku z pryskyřice - stolek z dřeva a pryskyřice, stůl s epoxidovou pryskyřicí nebo dřevěný stůl zalitý pryskyřicí. Pryskyřice ve stole, kde jsou zalití jen malá místa lze též brousit ručně. Práce s pryskyřicí a profesionálními smirky Kovax je zárukou dokonalého výsledku.

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.