Silikonové formy na odlévání a jak se o ně starat

silikonova-forma-na-pryskyricizpet-2023Silikonové formy na odlévání jsou naším úžasným pomocníkem při odlévání z pryskyřice, výrobě šperků, podtácků, etažérů, klíčenek, dekorací a mnoha dalších výrobků z pryskyřice. Silikonová forma na epoxid je pružný materiál, do kterého odléváme pryskyřici, a po jejím vytvrzení hotový výrobek z pryskyřice z formy snadno vyloupneme. Forem na odlévání z pryskyřice je celá řada - silikonová forma na prsteny , silikonová forma pyramida, formy na šperky z pryskyřice a mnoho dalších.

Jak se ale starat o silikonové formy na tvoření a jak s nimi pracovat? 

Skladování silikonové formy na odlévání pryskyřice
Mějme na paměti, že silikonová forma je pružný materiál, který drží svůj tvar, ale při delším skladování nesprávným způsobem dojde k její deformaci. Silikonové formy neskladujte na sobě, neměly by ležet jedna na druhé a mely by být skladovány na suchém místě bez přístupu slunečního záření. Po delší době se právě tento způsob skladování projeví deformacemi tvaru formy. Pokud potřebujete silikonové formy skladovat na malé ploše, proložte je pevným kartonem, tím formám pomůžete udržet svůj tvar. Pro drahé formy a dlouhé skladování doporučujeme do formy vložit jejich výrobek a umístit je na rovnou plochu.

Hydrangea-Resin-Pendants-9982Jak se chovat k silikonové formě během odlévání
Častou příčinou deformace a poškození formy na pryskyřici je
nesprávné používání plamene na odstranění bublinek z pryskyřice. Plamen hořáku nebo zapalovače, který používáte, dosahuje velmi vysokých teplot, které jsou pro silikonovou formu škodlivé. Abyste omezili použití plamene. Pracujte s licí pryskyřicí tak, aby už při samotném lití bylo v pryskyřici co nejméně bublinek. Když je potřeba použít plamen na pryskyřici, která je již nalítá do formy, hladinu pryskyřice přejíždějte plamenem velmi rychle, nezastavujte na jednom místě a dbejte na to, aby se pryskyřice ve formě příliš neohřála. 

Forma-na-epoxidovou-pryskyriciVyjmutí výrobku ze silikonové formy na tvoření
Abychom naše silikonové formy na tvoření udržely v dobré kondici, vyjmutí výrobku z formy provádějte vždy opatrně a pomalu. V ž
ádném případě formu extrémně nenatahujte, povrch takto namožené silikonové formy zmatní a vytvoří se trhliny, které zkrátí životnost vaší formy. U Složitých tvarů se může někdy stát, že výrobek nejde z formy vyloupnout. V tom případě dejte celý výrobek i s formou na 1 hodinu do mrazáku. Mráz silikonové formě neublíží a v chladu mrazáku pryskyřice zmenší svou velikost, to by mělo pomoci snadnějšímu vyjmutí výrobku z formy. Vždy se ujistěte, že výrobek je zcela vytvrzený, že pryskyřice nalitá do formy již nelepí a je v celém objemu velmi dobře vytvrzená. 

mydloJak vyčistit silikonové formy na pryskyřici
Po vytvrzení pryskyřice a vyjmutí výrobku z formy - odformování, je důležité se o vaší formu postarat. Postačuje slabý mýdlový roztok ve teplé až horké vodě, ve kterém formu důkladně omyjte a po té ji ihned vypláchnete čistou vodou. Nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky, jako je písek na nádobí a podobně! Omytou formu nechte okapat a uschnout nebo ji vysušte fénem na vlažný vzduch.
 

lihJak čistit silikonové formy od nevytvrzené pryskyřice?
Vložte formu i s nevytvrzenou pryskyřicí do igelitového sáčku a dejte ji do mrazáku na 2-3 hodiny. Po vyjmutí z mrazáku nevytvrzenou pryskyřici jemně vyloupněte. Pokud je pryskyřice stále lepivá, postup zopakujte. Nevytvrzenou pryskyřici můžete také ze silikonové formy odstranit technickým lihem (denaturovaný líh). Nalijte vetší množství technického lihu do formy se zbytky nevytvrzené pryskyřice a jemným hadříkem z mikrovlákna ji vymyjte. Po té ji omyjte roztokem mýdlové vody.

mold5Použití separátoru
zpet-2023V naší nabídce najdete přípravek pro separaci silikonových forem (oddělení). Separátor jsou vosky rozpuštěné v rozpouštědle a po natření silikonu na něm vytvoří velmi tenký separační film. Separátor je vhodné použít u komplikovaných tvarů silikonové formy na odlévání pro snadnější vyloupnutí výrobku. Současně separátor prodlužuje životnost formy, protože je stěna formy, která je vystavena působení nevytvrzené pryskyřice, částečně chráněna tenkým filmem vosku, který separátor vytváří. Použití separátoru má však jednu nevýhodu! Lesklý povrch
Silikonová forma na odlévání křišťálové pryskyřice zmatní. V praxi se to projevuje tak, že vytvrzený výrobek nesejme lesklou plochu formy, ale je matný. Výrobky z pryskyřice s použitím silikonové formy a separátoru je nutné finálně leštit.

Tým PourArt