Začínáme s epoxidem

zpet-2023jewela-rapid-10-6-290Licí epoxidová pryskyřice je nově objevený výtvarný materiál, který si zřejmě získal i Vás a nebo vás jen v tuto chvíli zaujal. Vítám Vás mezi všemi příznivci epoxidové pryskyřice, tvoření z pryskyřice a toho všeho, co lze z pryskyřice vyrábět!

Na začátku se Vám možná zdá vše složité... Musím něco navážit, pak zamíchat, tolik druhů pryskyřice?!, těch barev.. kdo se v tom má vyznat? První co Vám chci říct, NEBOJTE SE TOHO!

V tomto článku Vám vše zjednoduším a pokusím se do toho zmatku a mnoha informací vnést pořádek a přehled. Je však také nutné říct, že pokud se chcete litím z pryskyřice zabývat, je potřeba si některé zásady osvojit, pochopit a dodržovat. Pak se Vám vše dokonale vrátí a práce s pryskyřicí Vás bude těšit a bavit. Pojďme na to!

 

k-produktu-23Epoxidová pryskyřice - co je epoxid
Pryskyřice (ta pro naše účely) je čirý syntetický materiál a má mnoho pojmenování. Některé uvedu, aby vás nemátlo, když se setkáte s jiným pojmenováním: licí pryskyřice, křišťálová pryskyřice, čirá pryskyřice, pryskyřice na šperky, resinová pryskyřice, epoxidová pryskyřice na odlévání. Stále se jedná o tutéž pryskyřici, která je vhodná pro vyrábění a tvoření z pryskyřice a získala různé názvy. Mnohem důležitější je vědět, že se pryskyřice skládá ze dvou složek. Složka A, která tvoří základ a složka B, která zajistí vytvrzení pryskyřice. Foto zleva: pryskyřice balení 1kg složka A a B, pryskyřice balení 5kg složka A a B.

co-je-epoxid-1epoxidova-pryskyrice-na-sperky 

 

k-produktu-23Nádoby na přípravu pryskyřice - jaké jsou pro tuto práci vhodné
Na pracovním stole máme připravenou pryskyřici a první co pro její přípravu budeme potřebovat jsou nádoby, ve kterých budeme pryskyřic vážit a míchat. Pro menší množství pryskyřice doporučuji jednorázové průhledné kelímky 150 -200 ml. Jsou úžasné především v tom, že je do nich vidět a máte vizuální kontrolu nejen pro vážení a míchání pryskyřice, ale i při přidávání barev, pigmentů a podobně. Zmáčknutím vrchní části kelímku dostanete krásnou nálevku, kterou lze pryskyřici lít do forem a na menší místa. Pro šetřivé a šetrné (finančně a k životní prostředí) tu jsou k dispozici silikonové nádobky. Ty můžete používat opakovaně, po vytvrzení zbytků pryskyřice ji snadno vyloupnete. Pro větší množství je ideální sáhnout po nádobách o objemu 500 - 1000 ml. Ty jsou vyrobené z houževnatého plastu, průhledné a i z nich lze vytvrzené zbytky pryskyřice snadno vyloupnout. Foto zleva: kelímek průhledný 150ml, kelímek 40ml s nálevkou, silikonová nádobka 100ml, silikonové nádobky 40ml s míchátkem, plastové nádoby 600 - 1000 ml. 

kel_2kel (2)7dd378f495d357552afe606d39c16f69jak-pripravit-pryskyricikel_1        

 

k-produktu-23Navážení pryskyřice - pravidlo "přiměřeně, přiměřeně" zde neplatí
Aby se stala pryskyřice tvrdou hmotou, to je náš cíl, je nejprve potřeba obě složky (A a B) připravit v určeném váhovém poměru a ty pak promíchat. Každá pryskyřice má svůj vlastní mísící poměr složky A a B. Může to být 1:1, 2:1, 3:1, 100:27, 100:75 a podobně. První co je potřeba si pořídit je kvalitní digitální váha. Pro přípravu pryskyřice na šperky z pryskyřice, menší dekorace nebo podtácky z pryskyřice vám bude postačovat šperkařská váha. Je velmi přesná a zpravidla umí navážit do váhy 500g, což nám na menší a středně velké výrobky z pryskyřice zcela bude postačovat. Pokud se chcete pustil do výroby stolu z pryskyřice nebo velké dekorace z pryskyřice, pak svou práci velmi dobře zastane kuchyňská digitální váha. POZOR!, Opravdu Vám chci říct, abyste na přípravu malého množství pryskyřice nepoužívali kuchyňskou váhu. Při přípravě například 40g pryskyřice mám zkušenost, že se trápíte s chybným vytvrzením pryskyřice úplně zbytečně a často bývá na příčině kuchyňská váha, slabé baterky a podobně. Dobře, máme vhodnou váhu. Váhový poměr uvedený na obalu nám říká kolik je potřeba smíchat složky A a B. U pryskyřice s mísícím poměrem 100:27 to bude 100g složky A a 27g složky B. Mám pro vás jednoduchou výpočetní pomůcku! Proveďte výpočet: vydělte si uvedený poměr na obalu, 100 : 27 = 3,7, toto číslo si napište na obal. Toto číslo je koeficient, kterým budete dělit složku A. Příklad: Na váhu postavte prázdný kelímek, váhu vynulujte (tlačítko TARE) a nalijte například 60g složky A. Navážené množství složky A vydělte číslem, které jste si poznamenali na obal. Provedeme výpočet: 60(g) : 3,7 = 16,2g. Vypočítali jsme, kolik máme do složky A přidat složky B, abychom dodrželi mísící poměr 100:27. Snadné, že? Foto zleva: kvalitní šperkařská digitální váha do 500g, malá digitální váha do 200g, kuchyňská digitální váha do 10kg.

vaha-1_1vazeni-pryskyricevazeni-pryskyrice

 

k-produktu-23Míchání pryskyřice -  buďte důkladnější než Popelčina macecha
Nyní máme v naší nádobě správně navážené složky A a B ve správném poměru. Jak pracovat s pryskyřicí, aby pryskyřice správně vytvrdla? Je potřeba obě složky velmi důkladně promíchat. Představte si, že byste do jedné nádoby nasypaly modré a červené kuličky. Potřebujeme, abychom obě barvy promíchaly tak důkladně, aby se střídaly co nejpravidelněji. Buďte ještě důkladnější, než Popelčina macecha, mícháme pomalu, v klidu, občas setřeme míchátkem pryskyřici ze stěny nádoby a odmícháváme ode dna. Mícháme 2 - 3 minuty. Pro míchání pryskyřice můžeme zvolit dřevěné špachtle, silikonové špachtle (ty lze používat opakovaně) nebo jiná ruční míchátka. Jestli máte rádi své karpály, vřele doporučuji míchátko, které upnete do aku vrtačky s pomalými otáčkami a obě složky promícháte raz dva. Nejenže zkrátíte čas míchání a nebude Vás bolet ruka, ale budete mít jistotu, že obě složky jsou velmi důkladně promíchané. Foto zleva: dřevěné špachtle, plastové lžičky, plastová míchátka, silikonová míchátka, plastová míchátka, silikonové míchátko a špachtle, silikonová míchátka, špejle, míchadlo Turbo Mix pro malé objemy, plastové míchátko na větší objemy, dřevěná špachtle na větší objemy, míchadlo na pryskyřici pro větší objemy.

michani-pryskyricemichani-pryskyrice-pourart (2)michatka-na-pryskyrici-0silikonove-nadoby-michani-pryskyricejak-michat-pryskyrici-2jak-michat-pryskyrici-1michspejmichani-pryskyrice-male-02jak-michat-pryskyricijak-michat-pryskyrici-3jak-michat-pryskyrici-4       

 

k-produktu-23Formy na pryskyřici - váš pomocník s prvním výrobkem z pryskyřice
Pro váš první výrobek z pryskyřice doporučuji použit silikonové formy na pryskyřice. Silikonové formy, jak už název napovídá, jsou vyrobené z ohebného silikonu a vytvrzený silikon lze z takové formy snadno vyloupnout, a silikonovou formu použijte opakovaně. Silikonové formy na pryskyřici mají tvar hotového výrobku. Můžete vybírat z mnoha tvarů - silikonové formy na šperky, formy na dózy a mísy, silikonové formy na podtácky, formy na náušnice, náramky, etažéry, na dekorace z pryskyřice... zaleží na Vás pro co se rozhodnete a co by se vám líbilo. A teď to přijde! Připravenou pryskyřici nalijete do silikonové formy a necháte vytvrdnout. Podle typu pryskyřice a času jejího vytvrzení, například za 24 hodin, vyloupnete hotový výrobek - odlitky z pryskyřice. Většina výrobků ze silikonové formy je potřeba trochu začistit smirkovým papírem, ale to teď nechme stranou. 

silikonova-forma-na-pryskyricisilikonova-forma-na-pryskyricisilikonova-forma-na-pryskyricisilikonova-formma-more-3

 

k-produktu-23A teď přijde to kouzlo - Alenka v říši pigmentů
Tento krok, čím probarvit pryskyřici a co vše lze do pryskyřice přidat, jsem nechal záměrně pro přehlednost nakonec. První potřebujeme rozlišit, jestli chceme pryskyřici v hotovém výrobku průhlednou nebo neprůhlednou. Pro průhledné výrobky z pryskyřice používáme barvy do pryskyřice. Barev se do pryskyřice přidává jen malé množství, z váhy připravené pryskyřice 2-5%. Pro neprůhledné výrobky použijeme do pryskyřice pigmenty do pryskyřice, možná se setkáte s pojmem "solid color", plné syté probarvení. Jak barva tak pigment do pryskyřice probarvují pryskyřici v daném odstínu, jednolitě. Další skupinu tvoří metalické prášky. Jsou to sypké pigmenty rozdrcené na jemné částečky, které přidáváme do pryskyřice, výrobek je plně sytý, neprůhledný s barveným přechodem a metalickým efektem, který metalický prášek pryskyřici propůjčuje. Dalšími materiály, jak okrášlit výrobek z pryskyřice jsou glitry, různé třpytky, vločky, lístečky, plátky nebo sušené květiny, opět, možností je celá řada. Foto zleva: barvy do pryskyřice, metalické prášky do pryskyřice, dekorace do pryskyřice, glitry do pryskyřice

barvy-do-pryskyricebarvy-do-pryskyricedekoracni-materialy-do-pryskyriceglitry-do-pryskyrice

zpet-2023Jsme na konci. Budu rád když mi napíšete nebo zavoláte a vynadáte mi, jestli se mi vše zjednodušit nepovedlo. Každopádně zavolejte kdykoliv, protože jsem tu pro vás a rád vám poradím. Kdo z vás chce jít dál, doporučuji absolvovat kurz pryskyřice nebo jen tak k nám přijeďte a vše probereme. Vracím se na začátek, abych potvrdil svá slova NEBOJTE SE TOHO, práce s epoxidovou pryskyřicí je snadná, když si osvojíte základy a budete je dodržovat.

jak-pracovat-s-pryskyrici-pomucky

 

Tým PourArt