Pryskyřice tvrzená UV světlem na šperky

 

uv-7zpet-do-rubrikyEpoxidová pryskyřice čirá na šperky (šperkařská pryskyřice) může být dvousložková (Klara 35-48 - křišťálově čirá pryskyřice na šperky) nebo právě jednosložková UV pryskyřice, o které si dnes budeme povídat. Výroba šperků z UV pryskyřice je snadnější právě proto, že pracujeme pouze s jednou složkou. UV pryskyřice vytvrzuje tak, že ji vystavíme UV záření. Můžeme ji dát pouze na sluníčko, ale mnohem praktičtější a rychlejší je použít UV lampu, pod kterou celý proces vytvrzení proběhne v několika minutách. 

Na šperky z UV pryskyřice budeme potřebovat několik základních pomůcek.

Připravíme si- UV pryskyřici YiTeKo, UV lampa pryskyřice, rámečky na pryskyřici, sušené květiny, šperkařskou pásku, řetízek, nůžky, pinzetu a kleště

uv-1Začneme tím, že odřízneme potřebný pruh šperkařské pásky lepivou stranou nahoru. Na šperkařskou pásku přilepíme rámeček. Tyto rámečky jsou otevřené z obou stran, bývají kovové nebo dřevěné a slouží právě k zalití pryskyřicí. Vybírat můžeme z několika různých tvarů. Když naléváme UV pryskyřici do rámečku, páska funguje jako dočasná zadní část rámečku. Ujistíme se, že je páska pevně přilepená k okrajům rámečku, aby nám pryskyřice nevytekla. Do rámečku pomalu nalijeme tenkou vrstvu pryskyřice a roztáhneme ji po celé ploše rámečku. Pokud najdeme v UV pryskyřici nějaké bublinky, zbavíme se jich jehlou nebo špičkou pinzety. Pro vytvrzení této první vrstvy použijeme UV lampu, UV lampu jednoduše postavíme nad rámeček a počkáme 30 - 40 sekund do jejího vytvrzení.

 

uv-2Jakmile je první vrstva vytvrzená, nalijeme další tenkou vrstvu do které budeme přidávat dekorace nebo sušené květiny. pro aranžování použijeme pinzetu. Sušené květiny nebo jiné dekorace, například glitry, jemně zatlačíme pinzetou do pryskyřice a poté asi 30 sekund vytvrzujeme pryskyřici pod lampou. 

Jakmile máme tuto další vrstvu, do které jsme vkládali dekorace vytvrzenou, nalijeme poslední finální vrstvu UV resin tak, abychom naplnili rámeček až po jeho okraj. Poslední vrstva by měla být mírně vypouklá, aby náš šperk z pryskyřice měl hezký tvar. Nyní rámeček odlepíme od pásky.

 

prejit-k-produktu_1UV pryskyřiceK zavěšení našeho šperku můžeme použít řetízek různých materiálů a barev. Vytvarujeme kleštěmi očko, kterým řetízek provlékneme  šperk máme hotovýPryskyřice tvrzená UV světlem dává prostor a řadu možností pro výrobu drobných šperků z pryskyřice. Na trhu lze koupit různé UV pryskyřice různé kvality a ceny. Jmenujme například UV pryskyřice Izabaro. Její cena se pohybuje okolo 600,- Kč za 100g. Vyzkoušejte naší značkovou UV pryskyřici YiTeKo :)

 uv-pryskyrice-yiteko

Tým PourArt