Dekorace z pryskyřice s mramorovou moučkou

zpet-2023Mramorovou moučku (vápenno mramorová moučka) lze přidávat do licí pryskyřice při výrobě velkých dekorací. Dosahujeme zajímavých dekorů a a současně snižujeme cenu dekorací z pryskyřice. Pro výrobu dekorací z pryskyřice můžeme hmotnost použité pryskyřice snížit až na polovinu.

silikonova-forma-květináč-1Z mramorové moučky a pryskyřice vyrobíme směs, ze které budeme odlévat dekorace z pryskyřice. Pro výrobu využijeme silikonové formy na velké dekorace. Mramorová moučka je velmi jemně namletý sypký přírodní materiál, kterého můžeme do licí pryskyřice přidat až do 100% její připravené váhy. Je to 1kg na 1kg licí pryskyřice. Výsledná směs licí pryskyřice a mramorové moučky je poměrně hustá. Pro její probarvení využijeme barvy do pryskyřice. Nejčastěji volíme kombinaci s bílou barvou. Mimo specifického vzhledu, kterého dosahujeme použitím mramorové moučky na našich výrobcích z pryskyřice, tu máme ještě další přínos plniva, a to je snížení ceny výrobku z pryskyřice až o 50%.

Co budeme potřebovat

- mramorovou moučku

- licí pryskyřici (v našem návodu pracujeme s pryskyřicí DEKORA)

- kelímky

- míchátka

- silikonové formy na dekorace

- barvy do pryskyřice

Jak budeme postupovat

k-produktu-231. Příprava směsi
Do většího kelímku si navážíme 170g licí pryskyřice a to pouze složku A. Na hladinu nasypeme 170g hnědé mramorové moučky, kelímek zakryjeme a necháme několik hodin stát. Mramorová moučka bude postupně nasákat a klesat ke dnu. Po úplném smočení mramorové moučky získáme směs bez bublinek. Mramorová moučka obsahuje vzduch. Kdybychom ji ihned po nasypání do pryskyřice zamíchali, zanesli bychom do směsi mnoho vzduchu - vzduchových bublinek. Dále přidáme správné množství složky B (tvrdidla) a důkladně promícháme. Zde doporučujeme použít strojní míchání. Směs je hustější a ruční míchání nemusí být vždy tak důkladné. Tím máme směs připravenou pro další práci.

2. Barvení
Vedle naší směsi jsme si připravili 100g pryskyřice (A+B) s přidáním bílé barvy. Tu použijeme pro melírování hnědé moučky.

3. Výrobky
Z pryskyřice a mramorové moučky můžeme odlévat různé výrobky. Nejčastěji využijeme silikonové formy na pryskyřici. Můžeme odlévat dekorace, podtácky nebo svícny a etažéry.

4. Velikost výrobků a vhodný typ pryskyřice
Pro naši ukázku jsme zvolili licí pryskyřici Dekora 35-48450 a přestože je určena pro výrobky z pryskyřice do odlévané výšky 30mm, tak přidáním mramorové moučky nenastane u pryskyřice exotermická reakce.

zpet-20235. Shrnutí
- pracujeme s přírodním materiálem
- snížili jsme náklady na pořízení celé řady výrobků z pryskyřice
- imitujeme v našich výrobcích zajímavé přírodní dekory