Vážení zákazníci, z důvody čerpání dovolené dojde k prodloužení dodací doby Vašich zásilek. Plný provoz od 26.7.2024. Děkujeme za pochopení.

Svícen z pryskyřice

Jak vyrobit Svícen z pryskyřice?
 
svicen-z-pryskyrice-6Výrobky z epoxidu můžete snadno vyrobit pomocí velké silikonové formy - silikonové formy na svícen. Forma na epoxidovou pryskyřici ve tvaru svícnu  může být různě veliká, menší nízké formy až po velké silikonové formy na svícen. Pryskyřice na tvoření dekorací bude řídká pro snadnější samovolné odvzdušnění s výškou lití do 30-50mm. Pro probarvení pryskyřice máme na výběr mnoho možností - barvy do pryskyřice, které ponechávají pryskyřici průhlednou, metalické prášky a mnoho odstínů pigmentů, které licí pryskyřici činí neprůhlednou. 
1. Jako obvykle začneme nachystáním místa na tvoření z pryskyřice, kde nesmí chybět podložka, kelímky (my rádi používáme jednorázové), míchátka, digitální váha pro správnou přípravu složky A a B, a nezapomeňme na ochranné pomůcky.
 
2. Pro výrobu našeho svícnu z pryskyřice jsme zvolili větší silikonovou formu. Její objem je 315ml. Abychom znali přibližnou spotřebu pryskyřice, nalili jsme do formy vodu a ty vylili zpět do odměrné nádoby. Formu jsme nechali před samotným litím pryskyřice důkladně vyschnout. Poznámka: protože je pryskyřice hustější než voda a připravujeme ji v gramech, je potřeba zjištěný objem formy vynásobit koeficientem 1,1.
 
3. Pro zalití formy jsme zvolili pryskyřici z kategorie Pryskyřice na velké dekorace a pro pigmentování pryskyřice jsme vybírali z pigmentových koncentrátů. Naším záměrem bylo, aby se pryskyřice v různých odstínech příliš vzájemně nepromísila, aby jednotlivé barvy zůstali na místě. Pro pomoc oddělení barev jsme použili přísadu NON LIQUID. Tato přísada zahušťuje pryskyřici a tím je více bráněno v prolnutí jednotlivých barev.
 
Co budeme potřebovat:
- vybavení pracovního místa včetně ochranných pomůcek
- digitální váhu pro správnou přípravu pryskyřice - složka A a B
- kelímky na promíchání obou složek a míchátka
- silikonovou formu na svícen (nebo jinou dekoraci)
- odměrnou nádobu na stanovení potřebného množství licí pryskyřice
- pryskyřice na dekorace
- pigmentové pasty pro probarvení pryskyřice
- přísadu NON LIQUID pro udržení barev bez jejich promísení
 
4. Příprava pryskyřice. Licí pryskyřici jsme připravili na digitální váze - odvážili jsme složku A a do ní jsme odvážili složku B (více o správné přípravě pryskyřice najdete v článku Jak pracovat s epoxidem) a obě složky jsme promíchali míchadlem upevněném v aku vrtačce. Na rozdíl od ručního míchání máme jistotu, že se obě složky dokonale promísí. Ti kdo jsou lépe vybavení, použijí pro vyčištění bublinek od pryskyřice vakuovou komoru. Níže na obrázku vidíte v jakém stavu je pryskyřice po míchání a jak je zbavená bublinek po odvzdušnění ve vakuové komoře.
 
dekorace-z-pryskyrice (1)dekorace-z-pryskyrice (22)dekorace-z-pryskyrice (20)dekorace-z-pryskyrice (18)  
 
5. Barvení pryskyřice. Z celé váhy připravené pryskyřice jsme odebrali do třech kelímků přibližně po 50 gramech a do zbývající větší části jsme přidali barvu do pryskyřice (jednu kapku), tyrkysovou, pro průhledné probarvení. Do zbývajících 3 částí (kelímků) jsme vybrali pigment do pryskyřice (pasta do pryskyřice) v tyrkysových odstínech. Pasty jsme přidali více, aby výsledný efekt byl plně a sytě probarvený. Dále jsme do našich 3 kelímků přidali přísadu pro oddělení barev NON LIQUID (dávkován je 1% - přidali jsme 5 kapek) a vše důkladně a pomalu promíchali.
 
dekorace-z-pryskyrice (11)dekorace-z-pryskyrice (12)dekorace-z-pryskyrice (13)dekorace-z-pryskyrice (10)dekorace-z-pryskyrice (9)dekorace-z-pryskyrice (8)  
 
 6. Zalití formy pryskyřicí. Největší část pryskyřice, lehce probarvenou do průhledné tyrkysové, jsme nalili do formy. Zbývající 3 kelímky se sytě probarvenou pastou a přísadou jsme nalili velmi pomalu do průhledné pryskyřice, aby se odstíny co nejméně promíchaly.
 
dekorace-z-pryskyrice (15)dekorace-z-pryskyrice (6)dekorace-z-pryskyrice (2)
 
7. Vyjmutí ze silikonové formy. Po 48 hodinách jsme náš svícen vyjmuly z formy. Doporučujeme vyjmutí provést pod vlažnou tekoucí vodou. Roztáhneme okraje formy a vodu necháme vtékat dovnitř dokud celý výrobek nevyjmeme ven z formy. Formu doporučujeme omýt mýdlovou vodou (více v článku Jak se starat o silikonové formy), nechat vyschnout a uložit.
 
8. Pokud chceme být dokonalí puntíčkáři, můžeme následující den zbrousit dno, které může být zvrásněné nebo může vykazovat drobné nedostatky.
 
Pojďmě se podívat jak vše dopadlo
 
svicen-z-pryskyrice-6
 
Galerie