Jídelní tác v zelené a zlaté

image9Jako základ tácu jsem zakoupila hotový výrobek - servírovací podnos. Na zalití povrchu jsem použila licí pryskyřici PourArt STANDARD 2-24. Tato pryskyřice je určená do odlité výšky 2mm, což mi pro můj záměr postačuje. Přestože se jedná o čirou pryskyřici, je cenově dostupná.  

Savý dřevěný povrch jsem nejprve zpenetrovala. Penetrace savých povrchů se postará hned o několik věcí najednou. První a hlavní je uzavření povrchu před nasákáváním licí pryskyřice do savého materiálu - dřeva. Ta by nám vytlačovala vzduch a zalitý povrch by byl samá bublinka. Penetrace porézní povrch uzavře a epoxidová pryskyřice se již nemůže vsakovat. Druhou službu, kterou nám penetrace poskytne je, že nám zpevní dřevo na které lijeme. A třetí, že vytvoří dokonalý přechodový můstek - licí pryskyřice na dřevo dokonale přilne.

Po vytvrzení penetrace, asi 6 hodin, přijde na řadu práce s pryskyřicí. Připravila jsem si tři sady pryskyřice. Jednu ve větším množství na zelenou, druhou na bílou a třetí na zlatou. Jak namíchat pryskyřici? Do většího množství jsem vmíchala nejprve zelený metalický prášek, promíchala a přidala správné množství složky B - tvrdidla. Míchání pryskyřice by mělo být pomalé a důkladné, cca 2-3 minuty. Následně jsem zalila celý povrch. Stejným způsobem připravenou licí pryskyřici s bílou barvou jsem postupně přidávala na povrch pro vytvoření abstraktního vzoru. Nakonec jsem použila licí pryskyřici nasycenou zlatým kovovým práškem pro vytvoření jemných žilek.

Pro odvzdušnění licí pryskyřice - bublinky v pryskyřici - jsem použila Odpěňovač. Ten se přidává ve chvíli kdy smícháváme složku A+B. A nakonec jsem celý zalitý povrch tácu odvzdušnila plynovým hořákem. POZOR! S hořákem pracujte opatrně. Nezastavujte se na jednom místě, abyste pryskyřici zbytečně neohřáli a nespálili povrch. Pozn.: hoření spotřebovává vzduch. Jakmile se špičkou plamene přiblížíte  k hladině licí pryskyřice, která obsahuje vzduchové bublinky, plamen z pryskyřice tyto bublinky odstraní.

Materiál:

Penetrace PourArt Penetrace pro licí pryskyřice PV 1kg

PourArt Epoxidová pryskyřice STANDARD 2-24 1kg

Metalický prášek ultrafine Cyan 4629 10 g

Kovový prášek zlatý 20g

PourArt Barva do licí pryskyřice bílá 100g

 

Návod a foto připravila: Adéla Belej