Jak vybrat pryskyřici?

navrh-obalu-AB_mockupzpet-2023Jak vybrat pryskyřici? A proč je tolik druhů pryskyřice?
Když tuto otázku zjednoduším, dá se říct, že každý výrobce pryskyřice, myslíme tu pro tvoření z pryskyřice, vyvíjí různé typy pryskyřice s různými vlastnostmi tak, aby byly co nejvhodnější pro jejich konkrétní použití. Různé typy pryskyřice můžou zohledňovat požadavek na vysokou výslednou tvrdost, odlišnou hustotu (řídká pryskyřice / hustá pryskyřice), dobu vytvrzení, dobu zpracování, hustotu a nebo výška odlité vrstvy. Často slyším první požadavek na pryskyřici "Aby nežloutla". Ano, tento požadavek je na místě a každý výrobce pryskyřice vyvíjí nové a vyspělejší přísady, které se mají postarat o to, aby vliv UV záření nezpůsoboval žloutnutí výrobků z pryskyřice.

Co vše lze vyrobit z pryskyřice?
Pryskyřice na odlévání PourArt je určena na různé výrobky z pryskyřice. Výrobků z pryskyřice je celá řada. Co lze vyrobit z pryskyřice?  Mohou to být drobné výrobky, například šperky z pryskyřice, přívěsky, malé dekorace, klíčenky, náušnice z pryskyřice, malé pyramidy, orgonity z pryskyřice nebo malé výrobky kam bychom zařadili podtácky z pryskyřice, záložky do knihy, klíčenky z pryskyřice nebo středně velké výrobky, kde vyrábíme velké dekorace z pryskyřice, prkénka, lampy z pryskyřice a velké projekty, do kterých můžeme zařadit stůl z pryskyřice. Menší skupinu tvoří výrobky z pryskyřice, které zůstávají elastické - ohebné, například záložky do knihy, placky a podobně. Samostatnou skupinu tvoří výrobky z pryskyřice, kde zaléváme povrch. Sem patří obrazy z pryskyřice, geodeart a zalévání povrchu nábytku.

Výrobky z pryskyřice podle jejich velikosti

Malé výrobky Středně velké výrobky Velké výrobky Ohebné výrobky Obrazy a povrchy Finální vrstva
šperky podtácky stoly z pryskyřice odznaky hodiny jídelního stoly
náušnice etažéry konferenční stolky z pryskyřice placky zalité tácy barové pulty
přívěsky servírovací podnosy vázy se dřevem klíčenky zalité podnosy obrazy
náramky podtácky se dřevem mísy se dřevem záložky do knihy zalitá mozaika fotografie
prsteny dekorace se dřevem velké krystaly LED pásky obrazy pracovní desky
lůžka  dekorace velké pyramidy magnetky geode art
rámečky písmena a číslice velké dekorace servírovací prkénka
malé koule stojánky dekorace se sušenými květinami desky kuchyňské linky
malé dekorace držáky na víno lampy desky jídelního stolu
malé dekorace se dřevem stojánky na svíčky lampy v kombinaci se dřevem pracovní desky
šperky se dřevem servírovací prkénka velká písmena nábytek
malé zalité sušené květiny hodiny velké číslice
záložky do knihy stolní hry
písmena a číslice misky
klíčenky dózy
knoflíky šperkovnice
spony do vlasů krystaly
spony na opasek pyramidy
vánoční ozdoby popelníky
malé krystaly koule
malé pyramidy krychle
orgonity dekorace se sušenými květinami
písmena
číslice

 

Výška odlitku
silikonova-formma-more-3Proč je při výběru pryskyřice tak důležité zvolit ten správný model podle velikosti výrobku? Je za tím exotermická reakce. O co se jedná? Po smíchání obou složek (složky A a složky B) začne směs uvolňovat teplo. Toto teplo se musí dostat ze směsi pryč. Pokud se tak nestane, směs se přehřeje a pryskyřice vytvrdne velmi rychle, nekontrolovaně a plná bublin, vše je na vyhození. Receptura každého modelu licí pryskyřice je navržena tak, aby se smíchaná a především odlitá vrstva nepřehřála, aby nedošlo k jejímu přehřátí (exotermická reakce). Pro vyšší vrstvy pryskyřice většinou používáme pomalu tvrdnoucí pryskyřice - reakce obou složek jsou pomalejší a tím nám vzniká méně tepla i ve vyšší vrstvě nalité pryskyřice.

Hustota pryskyřice
obraz-z-pryskyrice-pourart-150Další kritérium pro výběr vhodného modelu pryskyřice může být její hustota. Hustota zalévací pryskyřice je udána v jednotkách mPa.s. Čím vyšší toto číslo je, tím je pryskyřice hustější. Epoxidová pryskyřice na odlévání má hustotu od 300 mPa.s - extra řídká až do 9000 mPa.s - extra hustá. Různě hustotou licí pryskyřici využijeme při tvorbě různých výrobků. Například křišťálová pryskyřice na šperky je zpravidla velmi řídká od 300 - 1050 mPa.s. Vyrábíme malé kousky (náušnice, přívěsky, náramky, prsteny, lůžka) a potřebujeme, aby pryskyřice snadno zatekla i do nejmenších detailů. Po hustější pryskyřici můžete sáhnout při výrobě šperků ve chvíli, kdy potřebujete, aby některé dekorační materiály neklesaly ke dnu. Platí, že čím hustější pryskyřice, tím více bude dekorační materiál "plavat". Středně husté pryskyřice 1000 - 3000 mPa.s. budete používat na větší výrobky. Patří sem licí pryskyřice na dřevo, ze které budeme vyrábět například podtácky se dřevem, dekorace se dřevem, lampy s pryskyřicí a stoly z pryskyřice. Do této skupiny středně hustých pryskyřic patří i pryskyřice na podtácky, etažéry, stolní hry, misky, dózy z pryskyřice a podobně. Extra husté pryskyřice 3000 - 6000 mPa.s. nachází své využití nejčastěji při tvorbě obrazů z pryskyřice a GeodeArt. Vysoká hustota pryskyřice neumožňuje jednotlivým probarveným vrstvám pryskyřice se slévat - souběžně nalité různé odstíny pryskyřice zůstávají oddělené. Platí také, že řidší pryskyřice se bude lépe odvzdušňovat - bublinky v pryskyřici. 

Doba zpracování
ohrivacDoba zpracování epoxidové pryskyřice říká, jak dlouho můžeme s pryskyřicí pracovat. Po uplynutí této doby začne pryskyřice houstnout - začíná první fáze vytvrzení - gelace (želírování). Pokud požadujeme výrobek dokonale průzračný, neměli bychom po uplynutí doby zpracování s pryskyřicí již pracovat nebo hýbat. Pryskyřice s delší dobou zpracování se bude lépe odvzdušňovat (bublinky v pryskyřici). Vzduch v pryskyřici - bublinky v pryskyřici mají čas vystoupat k hladině a tam prasknout, mluvíme o samovolném odvzdušnění licí pryskyřice. Pro malé výrobky a malé množství pryskyřice můžeme delší doby zpracování využít k umístění pryskyřice na topný podtácek (ohřívač nápojů). Přivedené teplo odspodu kelímku způsobí v pryskyřici cirkulaci a pryskyřici tak můžeme ještě před jejím nalitím dobře zbavit bublinek.      

Doba vytvrzení
zpet-2023Každá epoxidová pryskyřice má svou vlastní dobu vytvrzení, může to být 24 hodin, 12 hodin ale i 72 hodin. Je to čas, který epoxidová pryskyřice po smíchání obou složek (A+B) potřebuje, aby výsledný výrobek byl zcela tvrdý. POZOR! K úplnému vyzrání - do úplné tvrdosti - potřebuje pryskyřice až několik dní (10-20). Po této době je celý proces vytvrzení ukončený. Pokud chceme výrobek z pryskyřice dále opracovávat (broušení, leštění), měli bychom si z opracováním několik dní počkat na jeho úplné vytvrzení.

podle-pouziti-23