Alkoholové inkousty- efekty na povrchu pryskyřice

navod-na-sperky-pryskyrice-10zpet-dorubriky-pryskyriceV předchozím článku jsme si ukázali jak postupovat pro dosažení efektů alkoholovými inkousty uvnitř licí pryskyřice. Pro jistotu uvádíme odkaz k jeho prostudování - ZDE. V tomto návodu se podíváme, jak vytvářet efekty na povrchu licí pryskyřice a i nadále budeme pracovat s alkoholovými inkousty. Zaměříme se na výrobu šperku z pryskyřice. 

Šperky z pryskyřice mohou mít různé tvary a mohou kombinovat různé materiály. My jsem si zvolili pro náš návod jak vyrobit šperky z pryskyřice čirou licí pryskyřici SPEED 5-12 a alkoholové inkousty.

Co budeme potřebovat:

epoxidová pryskyřice čirá SPEED 5-12, může být použita šperkařská pryskyřice KLARA 20-48 

- silikonová formy na šperky - na přívěsky

- bílou barvu do pryskyřice - koncentrát (pro podbarvení bílou můžeme použít samotný alkoholový inkoust)

- alkoholový inkoust 

- injekční stříkačky a tenkou injekční jehlu

- plastová pipeta 2 ml

- separátor

1. Volba silikonové formy a její příprava

Formy na šperky z pryskyřice nabízí různé provedení a účel výrobku z pryskyřice. My jsme si zvolili formu, která obsahuje tvary pro přívěsek na krk. Zkontrolujte zda je silikonová forma čistá, případně ji omyjte vlažnou vodou a nechte důkladně vysušit. Silikonovou formu vytřete separátorem, použijte jemný kvalitní štětec. Separátor velmi rychle zasychá a formu ochrání před působením tvrdidla, které je až do vytvrzení licí pryskyřice mírně agresivní.  

 

2. Příprava licí pryskyřice

Rozmícháme si malé množství transparentní pryskyřice SPEED 5-12 a přidáme malé množství bílé barvy - koncentrát a nebo bílého alkoholového pigmentu. Dodržujte přesný poměr složky A  a složky B, doporučujeme odvážit. Toto malé množství nám bude sloužit jako bílý podklad pro nanášení alkoholových inkoustů. Zalijte dno silikonové formy tak, aby jste vytvořili nízkou souvislou vrstvu. Není potřeba velkého množství. Stačí nám pokrýt jen dno a nechte licí pryskyřici zcela vytvrdnout.

3. Nalití první vrstvy  

Na vytvrzenou první vrstvu, která nám tvoří bílý podklad nalijeme další vrstvu, ale jen tak vysokou abychom měli místo ještě na další vrstvu. Čirá licí pryskyřice by měla dosahovat tak do půlky výšky formy. Na ještě nevytuhlou druhou vrstvu pryskyřice kápneme několik kapek alkoholového inkoustu. Abychom měli dávku opravdu malou, lze použít injekční stříkačku s tenkou jehlou. Kapka by se měla rozlít do přibližně centimetrového kruhu. V této chvíli volíme lehké a světlé barvy, například žlutou. S množstvím kapek šetřete, ponechte prostor bílému podkladu. A opět dejte čas, aby transparentní pryskyřice vytvrdla.

4. Nalití druhé vrstvy

Na vytvrzenou druhou vrstvu opět nanesme alkoholové inkousty, tentokrát to mohou být sytější odstíny. Pokuste se inkoust nanést tak, aby povrch vypadla jako pokrytý cákancemi. Pokud myslíte, že se Vám to nepodaří, vyzkoušejte si to nejprve nanečisto. Použijte plastovou pipetu ve které necháte jen malinké množství inkoustu a rychle ji stiskněte. Tím byste měli docílit nanesení malých kapiček. A znovu necháme pryskyřic vytvrdnout a nebo částečně vytvrdnout. Jde o to, aby se nám další, finální vrstva nesmíchala s inkousty.

5. Finální uzavření

A nyní zbývá nalít poslední finální vrstvu, bude nalita čirá licí pryskyřice bez jakéhokoliv probarvování. 

Návod na šperky z pryskyřice s použitím alkoholových inkoustů vypadá na první pohled složitě, ale sami zjistíte, že to nic není. Postupné vrstvení licí pryskyřice dává šperku úžasnou hloubku. Vytvoříte bílý podklad, nalijete první vrstvu, její povrch obarvíte a necháte vytvrdnout. To samé zopakujte v druhé vrstvě a po vytvrzení zalijete čirou pryskyřicí. Samozřejmě se nabízí otázka kolik vrstev lze vytvořit a jak by takový šperk z pryskyřice vypadal...