Roztodivné efekty? Ano. To je 3D difuzní pigment

difusni-pigmnet-11_1Barvy a barvičky. Je jich mnoho, čím lze licí pryskyřici probarvit. Zmíníme barvy do pryskyřice a pasty, které epoxidová pryskyřice v sobě rozpouští a barvy ji ponechávají průhlednou. Dalším barvivem jsou pigmenty do pryskyřice, které představují pevné částice. Ty licí pryskyřici obarví tím, že ji nasytíme částicemi dané barvy. V pryskyřici lze tedy pomocí barev a pigmentů vytvářet nepřeberné množství barevných vzorů a odstínů.

A co takhle nějaký efekt?  Pro dosahování různých efektů používáme pigmenty a barvy, které jsou vyrobené tak, aby různé efekty ve spojení s pryskyřicí vyvolaly. Difuzní pigmenty, tyto efekty umí. Inkoustové barvivo vytváří ve spojení s polypropylenem v licí pryskyřici zajímavé trubičkovité útvary trubiček a drobných shluků.

Difuzní pigmenty se kapou přímo do pryskyřice z lahvičky nebo pomocí pipety. Pigmenty je ideální mezi sebou mísit a "vkapávat" jeden do druhého. 

Ideálním pomocníkem při tvorbě z licí pryskyřice a difuzních pigmentů jsou silikonové formy. Mohou to být formy na tácky, pod tácky, silikonové formy na dekorace nebo lůžka na pryskyřici.

Výroba podtácku z pryskyřice

Materiál:

1. silikonová forma na podtácek - pro výrobek z pryskyřice můžeme zvolit různé formy na dekorace nebo silikonové formy na šperky

2. epoxidová licí pryskyřice

a) epoxidová pryskyřice čirá - SPEED 5-12 - pro nižší vrstvy cca 4-6 mm

b) křišťálová pryskyřice KLARA 20-48 - pro objemnější formy

3. separátor - ochraňuje formu před působením tvrdidla - prodlužuje její životnost a usnadňuje "vyloupnutí" výrobku

4. difuzní pigment

Postup:

Silikonovou formu natřeme tenkou vrstvou separátoru. Formu usadíme do roviny a na pevný podklad. Rozmícháme pryskyřici a zalijeme formu. Na hladinu pryskyřice kapeme difuzní pigment v malých nebo větších kapkách. Pigment můžeme kapat vedle sebe, různé barvy, vytvoříme tak barevný přechod nebo kapeme pigment jedné barvy do kapky pigmentu na hladině. Zajímavé barevné efekty při "vkapávání" barev do sebe vznikají pokud mísíme kontrastní barvy - světlé do tmavé a obráceně nebo barvy nebo například žlutá a fialová (barvy jsou na spektru od sebe více vzdálené).

Máme pro Vás dárek! Pošlete nám foto postupu práce s pigmentem, vybereme favorita a toho odměníme hezkým dárkem :)