Jak vyleštit pryskyřici?

lesteni-prysykrice (2)Leštění pryskyřice vyžaduje speciální přípravky a postup. Předchozím krokem před leštěním je jemné broušení. Samozřejmostí je hrubé broušení zrnem P40 až P600 pokud je potřeba pryskyřici odbrousit nebo zbrousit její nerovnost. Jemné broušení pryskyřice před leštěním se provádí od zrnitosti K1500 až K3000.

K leštění epoxidové pryskyřice (po vybroušení zrnem K3000) se používá pasta na leštění pryskyřice. Leštidlo na pryskyřici nabízí každý výrobce v trochu jiném složení, většinou patentovaném nebo lety osvědčeném. Další pomůckou je leštící kotouč. I ten je potřeba odzkoušet nebo zvolit doporučenou kombinaci výrobcem.

My se dnes více podíváme na výrobek Leštící pasta PourAt PA-LP-01. Tato leštící pasta na pryskyřice využívá nanotechnologii a je určená pro leštění křišťálové pryskyřice a leštění epoxidové pryskyřice.


Jak leštící pasta na pryskyřici PourAt PA-LP-01 jak funguje?

pasta-na-lesteni-pryskyrice-pa-p-100Lešticí pasta na pryskyřici PA-LP-01 je sloučenina na vodní bázi se zrnem z nanotechnologie. To znamená, že pasta neobsahuje žádná rozpouštědla, nevysychá, snadno se odstraňují její zbytky z leštěné plochy. Nezanechává bílé mapy. Zbytky pasty snadno odstraníte čistou vodou.

Zrno je nanotechnologické, to znamená, že z počátku použití má vysoký brusný výkon a čím déle je prováděno leštění, zrno se rozbíjí na více jemnějších částí. Lešticí pasta PA-LP-01 se tak během použití mění od vysokého brusného výkonu přes jemné broušení až po leštění, proto ji označujeme „vše v jednom“. POZOR! U nanotechnologií musíme respektovat některé způsoby použití!

kovax 3Postup leštění pryskyřice

- protože začínáme s hrubou strukturou pasty a končíme s ultra jemnou, je nutné při leštění velkých ploch nanést výrobek rovnoměrně na celou plochu. Jakmile začnete s leštěním, leštěte celou plochu stejnoměrně tak, že nepracujete s leštičkou pouze na jednom místě.

- pokud leštěním nebylo dosaženo požadovaného výsledku, začněte znovu od začátku. To znamená, že nanesete další lešticí pastu na povrch a zopakujete leštění. Uvědomte si ale, že znovu začínáte s nejhrubším zrnem pasty.

- pokud po leštění velké plochy jsou viditelné malé vady, opakujte leštění pouze na těchto místech, neleštěte znovu celou plochu.

Leštící kotouče od FINIXY

kotouc-vlna_11. Lešticí kotouč z jehněčí vlny: k nejagresivnějšímu leštění

2. Lešticí kotouč pěnová - oranžový: podložka má střední tvrdost a otevřenou strukturu (částečně nasákavá) a je vhodná pro nejvíce použití jako standardní podložka. Její alternativou je bílá pěnová podložka. Nasákavý kotouč umožňuje regulovat množství leštící pasty přítlakem na nasáklý kotouč leštící pastou.

lestici-kotouc-bily-orange3. Lešticí kotouč pěnová - bílý: universální podložka pro stejná využití jako oranžová podložka, rozdíl je v uzavřené struktuře pěny (nenasákavá). Uživatel si vybírá mezi oranžovou a bílou podložkou podle svých požadavků a zvyklostí.

4. Lešticí kotouč pěnový - černý: velmi jemná struktura, používá se suchá, bez lešticí pasty, jako závěrečný krok leštění povrchu. Před odstraněním zbytků lešticí pasty pomocí vody, nasaďte podložku excentricky na unašeč leštičky a odstraňte spirály a hologramy po leštění viditelné hlavně na tmavých odstínech.

9722_mikro-uterka-pro-lesteni-pryskyrice_1

5. Poté vyčistěte povrch pomocí utěrky z mikrovlákna. Tou lze také výrobek z pryskyřice jemně doleštit.

POZOR!!! Vždy začínejte s leštěním na velmi nízké otáčky pro hrubé odbroušení, postupně zvyšujte rychlost pro jemnější broušení a rozlešťování. Nikdy netlačte na leštičku, nechte výrobek samostatně pracovat tak, aby se lakovaný povrch nezahříval.zpet-dorubriky-pryskyrice

 

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.