Odvzdušnění pryskyřice

zpet-dorubriky-pryskyriceBublinky v pryskyřici - jak jim předejít a jak se jich zbavit
 
odvzdueneni-pryskyrice-789
 
Bublinky v licí pryskyřici jsou častým problémem nejen pro šperky z pryskyřice, stůl z pryskyřice, obrazy z pryskyřice, ale i v dalších výrobcích z licí pryskyřice. Průhledná pryskyřice je tak bublinkami znehodnocená. Jak pracovat s licí pryskyřicí abychom tomuto defektu předešli?

 

 

Nejčastější příčiny vzniku a zanesení vzduchových bublinek do licí pryskyřice

1. Jedním z faktorů, který může přivézt bublinky do pryskyřice, je vyšší teplota (nad 22 st C) při zpracování. Vytvrzení licí pryskyřice běží rychleji a tím i výskyt bublinek.

2. Zalévání pryskyřice porézních materiálů. Při nasákávání pryskyřice, po zalití pryskyřicí,  uvolňují porézní materiály vzduchové bublinky.

3. Míchání pryskyřice je dalším zdrojem zanesení bublinek do dvousložkové pryskyřice.

Jak vzduchové bublinky z licí pryskyřice odtsranit?

- Porézní materiály je nutné penetrovat. Penetrace určená k nátěru porézních materiálů "uzavře" zalévaný předmět nebo plochu tak, aby se do ní licí pryskyřice nenásákavala.

- Po zalití se lze bublinek zbavit lehkým a rychlým pohybem plynovým hořákem nad pryskyřicí (vzdálenost a rychlost je nutno odzkoušet) – hoření z pryskyřice „vytáhne“ vzduchové bublinky.

- Stejný postup lze aplikovat s horkovzdušnou pistolí nebo fénem. Mírné ohřátí odlévací pryskyřice a tlak proudu vzduchu pomůže vzduchové bublince "vyskočit" ze směsi.

- Osvědčeným postupem je použití Xylenového spreje. Ten se rozptýlí nad výrobkem z pryskyřice a vzduchové bublinky ze směsi "vytáhne".

prejit-k-produktu- Další možností je použití Odpěňovače PaurArt. Ten je vhodný pouze do licí pryskyřici, která má být obarvena pigmenty nebo barvami do pryskyřice. V neprobarvené pryskyřici - čiré pryskyřici - je vidět nepatrný zákal, který odpěňovač způsobuje.

Slovník pojmů: odvzdušnění pryskyřice, bublinky v pryskyřici 

Tým PourArt

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.