Základní výbava pro tvoření z pryskyřice

zpet-2023Zaujalo vás tvoření z pryskyřice? Začínáte s licí pryskyřicí a máte mnoho otázek "jak"?

Vítáme vás mezi tvořivci, kteří si licí pryskyřici zamilovali.

Na samém začátku se zdá vše složité. Vybavení... Co vše je možné z pryskyřice vyrábět...? Jaká pryskyřice je na co vhodná...? Jak dlouho tuhne pryskyřice...? Jak se pracuje s pryskyřicí...? Jak barvit epoxidovou pryskyřici...? Jak vyrobit šperk z pryskyřice...? A mohly bychom s vašimi dotazy pokračovat... Pojďme to vše zjednodušit!

Pryskyřice má dvě složky

speed-plusEpoxidové pryskyřice, které používáme na naše výrobky z pryskyřice, jsou dvousložkové. Složka A a složka B. Složka A tvoří základ pryskyřice a složka B je tvrdidlo, které se postará o to, aby zalévací pryskyřice vytvrdla do zcela průhledné tvrdé hmoty.

Mísící poměr, jak odvážit pryskyřici

Máme různé typy licí pryskyřice a každá z nich je vyvinuta pro různé zalévání pryskyřicí a různé výrobky z pryskyřice. Každý typ pryskyřice má jiný mísící poměr složky A a složky B. V jakém poměru míchat pryskyřici? Můžete se setkat s mísícím poměrem 100:60, 100: 30, 3:1 a podobně. Velmi důležité je vědět, že jde o hmotnostní poměr. Jak namíchat pryskyřici v poměru 100:60? Bude to 100g složky A a 60g složky B. K tomu, abyste připravili obě složky pryskyřice správně, budete potřebovat kvalitní digitální váhu. Pro práci s menším množstvím pryskyřice, například pryskyřicové šperky, bude ideální digitální váha do 500g a na větší výrobky z pryskyřice, například zalévání dřeva do pryskyřice a výroba větších dekorací z pryskyřice, bude ideální digitální váha do 5kg.       

Jak namíchat pryskyřici

vaha-3Tak. Pryskyřice na tvoření má dvě složky, které je potřeba navážit v předepsaném váhovém poměru, to už víme. K tomu budeme potřebovat digitální váhu, kelímky pro smíchání obou složek a míchátka. Jdeme dál. Jak namíchat pryskyřici a tvrdidlo? Do našeho kelímku jsme si navážili složku A a složku B. Připravili jsme například do 200ml kelímku 100g složky a 60g složky B. Nyní je potřeba obě složky důkladně promíchat. Míchání pryskyřice také není žádná věda, ale nesmíme ho ošidit. Mícháme pomalu, nejlépe jedním směrem a mícháme 2-3 minuty. V průběhu míchání "odmícháváme" od stěn a ode dna. To je velmi důležité. Obě složky musí být velmi dobře promísené. Proto musíme i tu část pryskyřice, která se nám drží u stěn a u dna, dostat do prostoru, aby se k ní dostalo tvrdidlo. Vidíte, je to jednoduché. Máte připravenou svou první pryskyřici k další práci!

Nádoby na míchání pryskyřice

K přípravě pryskyřice, jak jsme si řekli, budeme potřebovat nádobu na přípravu obou složek. Pro svou práci můžete sáhnout po jednorázových plastových kelímcích - ty poslouží pro konkrétní projekt a zpravidla je se zbytky vytvrzené pryskyřice vyhazujeme do plastového odpadu (zbytky vytvrzené pryskyřice nejsou pro přírodu škodlivé, ale je vhodné, aby skončily v plastovém odpadu, se kterým si zpracovatel druhotných hmot poradí). Další možností jsou kelímky vyrobené ze silikonu (stejně jako silikonové formy) a ty je možné používat opakovaně. Zbytky nezpracované vytvrzené pryskyřice snadno vyloupnete, silikonovou nádobu vymyjete jarovou vodou a můžete je znovu použít pro přípravu pryskyřice.

Míchátka

michani-pryskyriceStejně jako pro nádoby na míchání pryskyřice i zde je možnost pracovat s jednorázovými míchátky nebo používat opakovaně použitelná míchátka. Jsou vyrobené z plastu, ze kterého lze vytvrzenou pryskyřici sloupnout nebo ze silikonu. Některá plastová a silikonová míchátka používáme nejen pro přípravu obou složek, ale i pro práci s pryskyřicí - zapracování dekorační fólie, promíchání pigmentů a podobně.

Bezpečnost a ochranné pomůcky

9809_jednorazove-rukavice-ideall-0Pro vaši bezpečnou práci s licí pryskyřicí budete potřebovat ochranné pomůcky. Jak pracovat s pryskyřicí, aby jste se dostatečně ochránili? Tou nejdůležitější jsou ochranné brýle. Nitrilové nebo alespoň latexové rukavice nejen ochrání vaše ruce před zamazáním pryskyřicí, ale ochráníte pokožku na rukách před vlivem tvrdidla, které je u každé pryskyřice mírně agresivní. Je potřeba vědět, že každá pryskyřice v nevytvrzeném stavu představuje riziko pro vaše oči a pokožku na rukách. Budete-li se chtít ochránit zcela bezezbytku, používejte respirátor ochranné třídy FFP2 nebo FFP3. Bezpečnostní předpisy pro práci s epoxidovými pryskyřicemi doporučují při práci dostatečně větrat, ale pokud pracujete například na velkém obrazu, respirátor pro ochranu dýchacích cest je na místě.

Jak obarvit pryskyřici

barvy-do-pryskyrice_1Licí pryskyřici máme připravenou k zalévání. Nyní se můžete rozhodnout zda váš výrobek z pryskyřice bude zcela bez probarvení nebo probarvený. Zvolíme-li probarvení, máme dvě možnosti. Můžeme přidat barvu nebo pigment - označení barva a pigment je naše pomocná pomůcka pro odlišení barvení na průhlednou pryskyřici a na neprůhlednou pryskyřici. Přidáním barvy do licí pryskyřice bude výsledek čirá pryskyřice v barvě, kterou jsme přidali. Přidáním pigmentu bude výsledek neprůhledná pryskyřice.

Dekorační materiály do pryskyřice

0713V předchozím kroku jsem zvažovali zda ponecháme pryskyřici zcela průhlednou a nebo zda ji budeme barvit či pigmentovat. Pokud se rozhodneme pro čirou pryskyřici bez přidání barvy nebo pigmentu, máme mnoho možností co vše můžeme do licí pryskyřice přidat, aby byl náš výrobek z pryskyřice zajímavý. Pro zcela průhledné výrobky a tvoření z pryskyřice používáme dekorační materiály. Můžeme přidat glitry, mušličky, kamínky, kovové fólie, dekorační plátky, sušené květiny, pírka, písmenka a skleněné drtě. Například návod na šperky z pryskyřice nabídne postup, kde do silikonové formy na prsteny nalijeme pryskyřici a do ní pinzetou zapracujeme kovové fólie.

Metalické prášky do pryskyřice

metalicke-praskyDalší možností barvení epoxidové pryskyřice jsou metalické prášky - metalický pigment do pryskyřice. Jedná se o jemný prášek různých barev, který je charakteristický tím, že výsledný efekt je právě podle jeho názvu "metalický" - drobné částečky prášku odráží světlo. Metalický pigment probarvuje pryskyřici do neprůhledna, do licí pryskyřice přidáváme okolo 5% z váhy pryskyřice. Metalické prášky můžeme přidávat do licí pryskyřice na šperky z pryskyřice, různé dekorace, podtácky a nejčastěji je využíváme na obrazy z pryskyřice nebo stoly z pryskyřice.

Silikonové formy na pryskyřici

a podtacek vzorJak vyrábět z epoxidové pryskyřice, když s litím epoxidové pryskyřice začínáte? Pro první seznámení a pokusy doporučujeme silikonové formy na pryskyřici. Silikon, ze kterého jsou formy vyrobené je pro pryskyřici nepřilnavý. Silikonovou formu použijete opakovaně a výběr je opravdu velký. Existuje celá řada různých tvarů silikonových forem, ze kterých si určitě si vyberete. Silikonovou formu jednoduše zalijete pryskyřicí a necháte ji vytvrdnout. Po vytvrzení výrobek vyloupnete. Samozřejmě, jak jsme si řekli, můžete připravenou pryskyřici barvit, pigmentovat nebo přidat různé dekorace.           

Potřeby na práci s pryskyřicí

zpet-2023A nyní se vrtíme na začátek. Chtěli jsme vám jednoduše ukázat jak vyrábět z pryskyřice, a především jaké pomůcky si do začátku pořídit.

Budete potřebovat

k-produktu-23kvalitní digitální váhu
kelímky, jednorázové nebo silikonové opakovaně použitelné
míchátka, jednorázová nebo silikonová opakovaně použitelná
ochranné brýle
rukavice nitrilové nebo latexové

   

 jak-pracovat-s-pryskyrici-navod