Nábytek z pryskyřice má mnoho podob

zpet-do-rubrikyV našem tématu stůl s pryskyřicí chceme dát základní představu o použitých materiálech a jejich použití.

První volbou pro výrobu bude dřevo. Stoly z pryskyřice mohou mít různé tvary a velikosti a samozřejmě také jejich využití. Když se řekne stůl z pryskyřice, můžeme si představit stoly z pryskyřice a dřeviny, konferenční stolek s pryskyricí, luxusní designové jídelní stoly v pryskyřici, konferenční stůl dřevo v pryskyřici nebo třeba stolek na balkon nebo stolek  pod květiny. Výroba stolu z pryskyřice začíná tedy u dřeva a plánu jeho účelu.

Stůl s epoxidovou pryskyřicí bychom rozdělili podle vlastností pryskyřice. Lépe pak zvolíme vhodný typ pryskyřice na dřevo.

První skupinou, jednodušší na výrobu, bychom nazvali stoly a stolky, u kterých zaléváme pouze povrch desky samotné - dřevěný stůl zalitý pryskyřicí. Licí pryskyřice na dřevo bývá v takových případech jen slabou vrstvou, 1 - 2 mm. Pryskyřice, která je vhodná na zalití povrchu má označení SPEED 5-12. Je určená do lité výšky pryskyřice 5mm a vytvrzuje do 12 hodin.

Druhou skupinou, také jednodušší na výrobu, je zalití prasklin ve dřevě licí pryskyřicí. Staré vysušené dřevo, nebo různé řezy kmeny a pařezem nabízí mnoho zajímavých tvarů pro výrobu stolu zalitého pryskyřicí. Licí epoxidová pryskyřice na dřevo vhodná pro zalití prasklin je označena SPEED 5-12, pro praskliny do hloubky 5mm a nebo epoxidová pryskyřice na dřevo Alto 45-72 určená do 45mm výšky odlití.

Třetí skupinou je stůl vylitý pryskyřicí, kde je pryskyřice ve stole. Přesněji, kde tvoří dvousložková pryskyřice na dřevo celé části stolové desky. Výroba takového stolu z pryskyřice je již náročnější na celou přípravu. Je potřeba vyrobit formu, usadit dřevěné díly, které budou zalité pryskyřicí a samotné  zalévání dřeva pryskyřicí vyžaduje už pokročilejší zkušenosti. Stůl z epoxidové pryskyřice, kde je dřevo v pryskyřici "utopené" vyžaduje pryskyřici pro vyšší objemy. Při běžné síle stolové desky, okolo 40mm, jde o pryskyřici Alto 45-72 a pokud vrstva pryskyřice přesahuje tuto sílu pracovní desky, je třeba zvolit typ LADA 300- 120.

Dřevěný stůl s pryskyřicí používá dřevo, které je nasákavé. Prvním krokem před samotným zalévání dřeva do pryskyřice je vždy penetrace. Penetrace se nám postará hned o tři důležité věci. Zaprvé penetrace nasákne do dřeva a po jejím vytvrzení je dřevo pevnější a tvrdší - nasytili jsme ho pryskyřicí. (Penetrace je dvousložková pryskyřice ředitelná vodou). V dalším kroku se nám penetrace postará o dokonalý přechodový můstek mezi dřevem a pryskyřicí. Dřevo a pryskyřice se lépe spojí. A hlavním úkolem penetrace, je nás zbavit, spíše tedy zamezit vzniku bublinek! Pryskyřice nalitá na dřevo, které není zpenetrované, do dřeva nasákává a vzduch, který v sobě dřevo má se nám vytlačuje do nalité pryskyřice. Vzduchové bublinky nejsou estetické a poukazují na malé zkušenosti.