Mramorová moučka - plnivo do pryskyřice

zpet-do-rubriky-22-1Pojďme se podívat, jak můžeme využít plnivo do pryskyřice, konkrétně mramorovou moučku, pro snížení ceny našich výrobků z pryskyřice a dosažení dalších dekorativních efektů v pryskyřici 

Licí pryskyřice a mramorová moučka

plnivo-do-pryskyrice-4Z mramorové moučky (plnivo do epoxidu) a licí pryskyřice vyrobíme směs, ze které budeme odlévat podtácky z pryskyřice, různé dózy a misky. Pro samotné odlévání využíváme stejně, jako s licí pryskyřicí, silikonové formy na pryskyřici. Plnivo do pryskyřice mramorová moučka je velmi jemně namletý (zrno: 3,6µm) sypký přírodní materiál, kterého můžeme do licí pryskyřice přidat až do 40% její připravené váhy. Je to 0,4kg na 1kg licí pryskyřice. Výsledná směs licí pryskyřice a mramorové moučky je poměrně hustá a světle bělavá. Pro její probarvení využijeme barvy do pryskyřice nebo pigmenty do pryskyřice. Například malým přídavkem průhledné barvy imitujeme přírodní kameny jako je Achát nebo Malachit. Sytým a plným probarvením se přibližujeme vzhledu pálené hlíny. Mimo specifického vzhledu, kterého dosahujeme použitím mramorové moučky na našich výrobcích z pryskyřice, tu máme ještě další přínos plniva, a to je snížení ceny výrobku z pryskyřice.

Co budeme potřebovat

- mramorovou moučku

- licí pryskyřici (v našem návodu pracujeme s pryskyřicí DEKORA)

- kelímky

- míchátka

- silikonové formy na podtácky

- barvy do pryskyřice (v našem návodu barvy Taco)

Jak budeme postupovat

plnivo-dopryskyrice-21. Příprava směsi

Do většího kelímku si navážíme 200g licí pryskyřice a to pouze složku A. Na hladinu nasypeme 60g mramorové moučky, kelímek zakryjeme a necháme několik hodin stát. Mramorová moučka bude postupně nasákat a klesat ke dnu. Po úplném smočení mramorové moučky získáme směs bez bublinek. Mramorová moučka obsahuje vzduch. Kdybychom ji ihned po nasypání do pryskyřice zamíchali, zanesli bychom do směsi mnoho vzduchu - vzduchových bublinek. Dále přidáme správné množství složky B (tvrdidla) a důkladně promícháme. Zde doporučujeme použít strojní míchání s malým míchadlem Turbo Mix 40. Směs je hustější a ruční míchání nemusí být vždy tak důkladné. Tím máme směs připravenou pro další práci.

plnivo-dopryskyrice-42. Barvení

Naší směs licí pryskyřice a mramorové moučky můžeme probarvit nespočet způsoby. My jsme zvolili průhledné barvy Taco. Připravenou směs jsme si rozdělili do několika kelímků a každou část jsme obarvili jinou barvou, Žlutou, modrou, zelenou a červenou. Barvy jsme přidávali jen velmi málo, 2-3 kapky. Chtěli jsme dosáhnout toho, aby vytvrzená pryskyřice zůstala částečně průhledná. Tímto způsobem se imituje z pryskyřice minerál Jadeit nebo Achát. Mramorová moučka dodává do pryskyřice specifické zakalení, které známe z minerálů a barvou už jen imitování směřujeme k různým barevným odstínům.

plnivo-do-pryskyrice-53. Výrobky

Z odlévací pryskyřice a mramorové moučky můžeme odlévat různé výrobky. Nejčastěji využijeme silikonové formy na pryskyřici. Můžeme odlévat drobné šperky, náušnice z pryskyřice, náramky a různé přívěšky a nebo se můžeme pustit do větších dekorativních předmětů jako jsou sošky, pyramidy a krychle. Nejčastěji naši směs použijeme pro výrobu podtácků z pryskyřice, dóz a misek nebo etažérů.

plnivo-do-pryskyrice-64. Velikost výrobků a vhodný typ pryskyřice

Pro naši ukázku jsme zvolili licí pryskyřici STRAT RESIN 30-24-2150 přestože je určena pro výrobky z pryskyřice do odlévané výšky 30mm! Pryskyřicí STRAT RESIN 30-24-2150 jsme zalili formu o výšce 50mm a nedošlo k exotermické reakci. Proč? Zásadní faktor pro výběr vhodného typu odlévací pryskyřice je výška odlévané vrstvy. Výška odlité vrstvy vychází ze skutečnosti, že daný typ pryskyřice se stihne uchladit v počátku reakce obou složek v dané výšce odlité vrstvy. Tím, že jsme přidali do licí pryskyřice velké množství materiálu - mramorové moučky, tak nám tento materiál pomohl absorbovat uvolněné teplo z počáteční reakce složky A a B. Po správné přípravě směsi nám ze silikonové formy vychází krásné výrobky bez defektů a vzduchových bublinek. Výsledek posuďte sami. 

5. Shrnutí

k-prouktu-2022Pracujeme s přírodním materiálem, máme nižší náklady na pořízení celé řady výrobků z pryskyřice a imitujeme v našich výrobcích charakteristický zákal přírodních minerálů. 

  • přírodní, zdravotně nezávadný materiál bílé barvy
  • přidáváme až 40% - snížení ceny výrobku z pryskyřice
  • imitace minerálů