Jak zalít stůl pryskyřicí

zpet-dorubriky-pryskyriceVýroba jídelního stolu zalitého pryskyřicí

lici-pryskyrice-stul-2Pan K. z Golčův Jeníkov se rozhodl pro výrobu jídelního stolu zalitého pryskyřicí. Pro vyhotovení barevného ornamentu se rozhodl použít licí pryskyřici a barevný pigment do pryskyřice. Můžeme říct že byla použita pryskyřice na dřevo.

Jak probíhala práce s odléváním pryskyřice?

Svou představu o tvaru ornamentu vyfrézoval pan K. do desky jídelního stolu. Po pečlivém začištění vyfrézovaného tvaru ošetřil vyfrézovaný tvar penetrací pro epoxidové pryskyřice. Penetrace pro epoxidové pryskyřice se postarala o to, aby se ze dřeva neuvolňovaly vzduchové bublinky. Vzduchové bublinky by mohly zkazit výsledný efekt průhledné pryskyřice.

Aby se pryskyřice na odlévání udržela na požadovaném místě, ohraničil pan K. vyfrézovaný tvar tmelem, který lze snadno odstranit a současně udrží epoxidovou pryskyřici na správném místě.

Pro přípravu licí pryskyřice použil pan K. digitální váhu, aby zaručil namíchání správného poměru. Obě složky velmi pomalu promíchal (je lépe se vyhnout provzdušnění licí pryskyřice).

lici-pryskyrice-stul-3Pryskyřici na odléváni se rozhodl pan K. obarvit na modro. Do připravené licí pryskyřice přidal barevný pigment pro licí pryskyřice a to jen několik málo kapek. Barevné pigmenty do epoxidové pryskyřice mají výrazný barvící účinek. Výsledkem přidání barevného pigmentu pro licí pryskyřice je průhledná pryskyřice.

Práce s pryskyřicí je téměř hotová. Pan K. začal odlévání licí pryskyřice do připraveného tvaru. Ještě ohlídat, zda je deska stolu ve vodováze a pak jen už čekat až dvousložková pryskyřice vytvrdne.

Po dvou dnech je licí pryskyřice vytvrzená, a tak je možné povrch zbrousit. Pan K. pro hrubé zbroušení epoxidové pryskyřice použil běžné smirkové papíry pro práci se dřevem o zrnitosti 80 až 320. Když byl povrch rovný zbývalo už jen epoxidovou pryskyřici vybrousit do velmi jemného povrchu. K tomu pan K. použil speciální brusné papíry o zrnitostech 400 až 1200.

Děkujeme panu K. z Golčova Jeníkova, že u nás zakoupil Epoxidovou pryskyřici PourArt a modrý pigment do pryskyřice. Zalévání do pryskyřice baví. Děkujeme za zaslané foto a těšíme se na další zajímavé nápady.

Tým PourArt

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.