Jak zalít stůl pryskyřicí

Výroba jídelního stolu zalitého pryskyřicí

lici-pryskyrice-stul-2zpet-do-rubriky-22-1Pan K. z Golčův Jeníkov se rozhodl pro výrobu jídelního stolu zalitého pryskyřicí. Jedná se tedy o dřevěný stůl s pryskyřicí, můžeme ho i nazvat jako epoxidový stůl. Pro vyhotovení barevného ornamentu se pan K. rozhodl použít licí pryskyřici a křišťálovou barvu do pryskyřice. Byla použita pryskyřice na dřevo a barva do pryskyřice.

 

Jak probíhala práce s odléváním pryskyřice?

Svou představu o tvaru ornamentu vyfrézoval pan K. do desky jídelního stolu. Po pečlivém začištění vyfrézovaného tvaru ošetřil vyfrézovaný tvar penetrací pro epoxidové pryskyřice. Penetrace pro epoxidové pryskyřice se postarala o to, aby se ze dřeva neuvolňovaly vzduchové bublinky. Vzduchové bublinky by mohly zkazit výsledný efekt průhledné pryskyřice.

Aby se pryskyřice na odlévání udržela na požadovaném místě, ohraničil pan K. vyfrézovaný tvar tmelem, který lze snadno odstranit a současně udrží epoxidovou pryskyřici na správném místě.

Pro přípravu licí pryskyřice použil pan K. digitální váhu, aby zaručil namíchání správného - dvousložková epoxidová pryskyřice. Obě složky velmi pomalu promíchal, aby zabránil zavzdušnění licí pryskyřice.

Pryskyřici na odléváni se rozhodl pan K. obarvit na modro. Do připravené licí pryskyřice přidal křišťálovou barvu do pryskyřice, jen několik kapek, aby zůstala epoxy pryskyřice průhledná. Barvy do epoxidové pryskyřice mají výrazný barvící účinek. Výsledkem přidání barvy do pryskyřice je průhledná pryskyřice (modrá pryskyřice). Stoly s pryskyřicí často kombinují dřevo a modrou barvu. 

Práce s pryskyřicí - její příprava je hotová. Pan K. začal odlévání licí pryskyřice do připraveného tvaru. Ještě ohlídat, zda je deska stolu ve vodováze a pak jen už čekat až dvousložková pryskyřice vytvrdne. Odlévání pryskyřice pro pryskyřicové stoly vyžaduje pečlivost a trpělivost. 

Po dvou dnech je licí pryskyřice vytvrzená. Stůl z epoxidové pryskyřice čeká další krok - je potřeba povrch desky zbrousit. Pan K. pro hrubé zbroušení epoxidové pryskyřice použil běžné smirkové papíry pro práci se dřevem o zrnitosti 80 až 320. Když byl povrch rovný zbývalo už jen epoxidovou pryskyřici vybrousit do velmi jemného povrchu. K tomu pan K. použil speciální brusné papíry o zrnitostech 400 až 2500. Po broušení povrchu desky včetně vytvrzené pryskyřice na dřevo přichází na řadu její leštění.

Děkujeme panu K. z Golčova Jeníkova, že u nás zakoupil epoxidovou pryskyřici PourArt na stůl s epoxidovou pryskyřicí. Pryskyřicový stůl se panu K. povedl. Děkujeme za zaslané foto a těšíme se na další zajímavé nápady.

E-shop

k-prouktu-2022Pro výrobu nábytku z pryskyřice doporučujeme licí pryskyřici Alto 45-72 - dvousložková pryskyřice na dřevo. Tato truhlářská pryskyřice  je určena především pro truhláře na stoly z pryskyřice a větší výrobky z pryskyřice, například různé dekorace. Alto 45-72 je čirá epoxidová pryskyřice pro výšky odlité vrstvy 45mm. Je UV stabilní a velmi dobře odvzdušňuje. Tekutá pryskyřice na dřevo Alto 45-72 se velmi dobře brousí a leští. Výsledkem je dokonalý výrobek, který kombinuje krásu dřeva a kouzlo licí pryskyřice.

Galerie stoly s pryskyřicí

 

Tým PourArt