Zalévání květin do pryskyřice návod

V předchozím článku jsme se zabývali postupem přípravy sušení květin do pryskyřice. Nyní se podíváme na zpracování květin při výrobě přívěsků a náušnic, ve kterých použijeme sušené květiny.

Pro výrobu šperků z pryskyřice nyní využijeme silikonové formy na pryskyřici. Silikonová forma dává základní tvar našemu výrobku, je opakovaně použitelná a vytvrzený šperk z pryskyřice z ní lze snadno vyloupnout. Na výběr je z mnoha různých tvarů a velikostí výsledného výrobku.

Do čisté silikonové formy (formu můžeme vyčistit a zbavit prachu omytím jarovou vodou, důkladným vypláchnutím čistou vodou a vysušením) nalijeme malé množství pryskyřice. Pro nadávkování malého množství pryskyřice si můžeme pomoci pipetou, plastovou lžičkou nebo dřevěnou špachtlí. Formu zalijeme do poloviny její výšky. A protože se nám do pryskyřice současně s mícháním dostanou vždy vzduchové bublinky, odvzdušníme si tuto první vrstvu pryskyřice nejlépe malým hořákem (zapalovač). Plamenem se pohybujte cca 1 cm nad hladinou pryskyřice a přejeďte hladinu velmi rychlým pohybem tak, aby se pryskyřice nezahřála anebo nespálila.

Do forem s pryskyřicí vložíme sušené květiny (zde květy šeříku) případně další dekorační materiály (glitery, třpitky a další). Květy následně pomocí párátka nebo silikonové špachtličky pomalu zanoříme do pryskyřice. Protože s sebou květiny vnesou do pryskyřice vzduch, tak po tomto kroku smočení květiny a její ponoření pod hladinu znovu provedeme odvzdušnění. Pokud nám i tak nějaké bublinky v pryskyřici uvízly, můžeme je propíchnout párátkem nebo jehlou (opatrně abychom nepoškodili formu).

Když jsem spokojení s aranží a zbavili jsme se bublinek, počkáme na částečné vytvrzení pryskyřice než budeme přidávat další květiny nebo finální vrstvu pryskyřice.

Pro přívěsky je vhodné bílé pozadí. Další vrstvu můžeme tedy probarvit bílou pigmentovou pastou. U náušnic je vhodné ponechat pryskyřici průhlednou. 

Po vytvrzení vyrobeného šperku můžeme jemným smirkem zabrousit hrany (smirek P 2500) a přejít k výrobě zavěšení

Budeme potřebovat základní šperkařské komponenty jako kroužky, háčky nebo šlupny a šperkařské kleště. V našem případě mají formy již v sobě otvor pro zavěšení. Pokud použijete formu bez otvoru pro zavěšení, použijete malou ruční vrtačku pro vytvoření otvoru nebo zalepení očka s vrtem. Pro přívesky můžeme použít jednoduchý kroužek nebo tzv. jednoduše připnutelnou elegantní šlupnu.

 

Sušené květiny do pryskyřice
Zalévání živých květin do pryskyřice
Květy v pryskyřici
Zalévání květin do pryskyřice návod
Jak zalít květinu do pryskyřice
Květiny v pryskyřici