Šperky z křišťálové pryskyřice

zpet-dorubriky-pryskyriceNávod na výrobu šperků z pryskyřice jako valentýnské dárky

Originální šperky z pryskyřice ve tvaru srdce, třeba jako valentýnské dárky

Pokud spojíme křišťálovou pryskyřici se dřevem, získáme krásnou nevšední kombinaci pro výrobu originálních šperků. Dnes Vám ukážu, jak vyrobit šperky z pryskyřice - pryskyřicové šperky, a uvidíte že tento návod na šperky z pryskyřice zvládne každý. Křišťálová pryskyřice návod na drobné pryskyřicové šperky.

Blíží se svátek sv. Valentýna, nabízí se tedy tématická sada se srdci. Nicméně zvolit můžete téměř libovolný jiný tvar pro různé příležitosti.
Půjde o malé množství licí pryskyřice. Barva do pryskyřice nebo pigment do pryskyřice mi pomůže vytvořit originál.

Zvolil jsem epoxidovou pryskyřici KLARA 20-48, k ní barvy a pigmenty do pryskyřice dle libosti (pro srdce doporučujeme červené či růžové odstíny).
Připravil jsem si tenké prkénko (laťku) ve vhodné velikosti, aby dřevo zabralo maximálně polovinu plochy přívěsku. Aby na přechodu mezi dřevem a pryskyřicí nebyly bublinky, aplikoval jsem penetraci pro licí pryskyřice. 

Po zaschnutí penetrace následovalo vytvoření provizorní formy, která zamezí roztečení epoxidové pryskyřice. Pro mé použití vyhovovala kombinace tavné pistole a izolepou polepené desky a dřívka, která je hotová během chvilky.

Do vytvořené formy jsem nalil připravenou licí pryskyřici KLARA 20-48 obarvenou červenou barvou. 

Zde bych se chtěl zastavit a podělit se o svou zkušenost s křišťálovou pryskyřicí pro výrobu šperků. V minulosti jsem kupoval drahou křišťálovou pryskyřici různých zahraničních výrobců. Po čase jsem narazil na český výrobek Licí pryskyřice KLARA 20-48 a vyzkoušel ji. Přestože výrobce tuto pryskyřici nabízí za skvělou cenu, mohu podle vlastní zkušenosti říct, že Licí pryskyřice na šperky KLARA 20-48 maximálně vyhovuje. V tak malém množství, která se pro výrobu šperků používá (nízká vrstva) a s přidáním pigmentu do pryskyřice nebo pryskyřicové barvy jsem nepoznal rozdíl mezi zahraniční křišťálovou pryskyřicí a pryskyřicí KLARA 20-48. Moje peněženka to poznala :).

Můžete samozřejmě použít i jiné barvy do pryskyřice a a klidně i doplnit jemnými glitry. Různé kombinace můžete vidět i na přiložené fotografii. Bublinky jsem z pryskyřice vyhnal teplem plynového hořáku. Nechal 48 hodin vytvrdit a poté odformoval. Mezitím jsem z papíru vytvořil šablonu ve tvaru srdce. Lihovou fixou obkreslil srdce na odlitek a lupénkovou pilkou následně vyřízl jednotlivá srdce a dopiloval a dobrousil ze všech stran do požadovaného tvaru. Navrtal dírky pro vlepení oček (hotová očka nebo je lze vytvořit z bižuterního drátu) a vlepili je epoxidem. 

prejit-k-produktuNásledovalo už jen leštění pryskyřice a lakování dřeva. Lze samozřejmě přelakovat celý přívěsek nebo na něj aplikovat i tenkou glazuru z licí pryskyřice. Posledním krokem bylo připevnit k afroháčkům na náušnice, pověsit na šňůrku a udělat radost své přítelkyni.

I v dalších článcích Vám ukážeme návody na šperky z pryskyřice. 

Text, foto: Ondřej Šilhánek, www.instagram.com/ondrejsilhanek, Tým PourArt