Co lze vyrobit z pryskyřice?

Co se dá udělat z pryskyřice?

zpet-do-rubriky-22-1Licí pryskyřice, říkáme jí také resin, je po vytvrzení tvrdý a dokonale čirý materiál a to dává mnoho možností co vyrobit z pryskyřice. Výrobky z epoxidové pryskyřice na sebe berou mnoho podob a tvarů počínaje malými výrobky až po velké projekty. Náš přehled začněme těmi menšími, které můžete vyrábět doma bez nutnosti pořizovat další vybavení.

Šperky z epoxidové pryskyřice můžete snadno vyrobit pomocí silikonové formy na šperky. Silikonové formy na pryskyřici jsou ohebný materiál (silikon), do kterého lijeme připravenou pryskyřici (pryskyřici můžeme probarvovat a přidávat do ní různé dekorační materiály) a po skončení práce necháme pryskyřici ve formě  vytvrdnout. Po vytvrzení pryskyřice výrobek snadno z formy vyloupneme. Silikonové formy na odlévání lze použít opakovaně. Šperky z pryskyřice zaujmou svou originalitou ať už to jsou náušnice z pryskyřice, květinové šperky z pryskyřice, šperky z pryskyřice a dřeva, prsteny a přívěšky nebo dřevěné prsteny s pryskyřicí. Pro výrobu šperků z pryskyřice budete používat řídké křišťálové pryskyřice (šperkařská pryskyřice), ty nejdete v kategorii Pryskyřice na šperky.

Podtácky z pryskyřice. I pro tyto výrobky používáme nejčastěji Silikonové formy na odlévání. Podtácky z pryskyřice ozdobí Váš stůl pod různé nápoje a máte na výběr z mnoha různých tvarů a dekorů silikonových forem. Podobné výrobky jsou etažéry z pryskyřice. I pro ně používáme nízké silikonové formy, jen ve větším rozměru. Při výrobě podtácků budete potřebovat pryskyřici pro nízké vrstvy, řídké nebo středně husté, nejlépe s certifikátem pro styk s potravinami. Ty najdete v kategorii Pryskyřice na podtácky a etažéry.

Klíčenky z pryskyřice budou mít nejčastěji tvar písmene, zvířátka nebo dalšího menšího tvaru. I zde máme na výběr z mnoha silikonových forem a i klíčenky patří mezi malé nízké výrobky. Pro jejich výrobu budete potřebovat řídkou licí pryskyřici na šperky nebo malé dekorace, tu najdete v kategorii Pryskyřice na klíčenky.

Obrazy z pryskyřice vytváříme na předem připraveném pevném podkladu. Takovým podkladem pro obraz z pryskyřice může být překližka, nebo lisované desky (lamino). Z art pryskyřice pak vytváříme na této ploše různé abstraktní obrazce nebo napodobujeme řezy minerály. Tomuto směru, kdy imitujeme řez minerálem říkáme Geode Art resin. Dalším prvkem, který přenášíme do obrazů z pryskyřice je napodobení mořského břehu - More z pryskyřice. Pryskyřice na obrazy bývá hustější. To proto, že hustější pryskyřice lépe udrží od sebe oddělené jednotlivé pruhy barev aniž by se vzájemně smísily. U této výroby doporučujeme použití respirátoru. V porovnání s malými výrobky je plocha obrazů veliká a větrání, které zpravidla u malých výrobků postačuje, je zde nedostatečné. Geode Art Resin najdete v kategorii Pryskyřice na obrazy.

Povrchy prkének z pryskyřice vytváříme na hotovém výrobku. A podobně jako při tvorbě obrazů z pryskyřice i zde zaléváme povrch tenkou vrstvou. Pro zalévání povrchu prkének budete potřebovat pryskyřici s certifikátem pro styk s potravinami a takovou, která po vytvrzení bude mít vyšší tvrdost. Pryskyřice na zalévání povrchů prkének najdete v kategorii Pryskyřice na prkénka.

Povrchy nábytku. Vytváření nových povrchů nábytku z epoxidové pryskyřice přináší řadu možností. Můžeme tímto způsobem renovovat staré poškozené povrchy na nábytku a nebo vytvoříme povrch na novém kusu nábytku, kterému chceme vtisknout určitý design nebo barevnost. Nový povrch z licí pryskyřice a pigmentů můžeme vytvořit na psacím stole, jídelním stole, komodě, konferenčním stolku nebo můžeme zalít pracovní desku kuchyňské desky. Pro tyto účely dodáváme vhodné pryskyřice, které se vyznačují velmi dobrou samonivelací (samovolný rozliv), UV odolností a vyšší tvrdostí. Pryskyřice pro tato účely najdete v kategorii Pryskyřice na povrchy nábytku a nebo pro vytváření povrchů na deskách kuchyňských linek pryskyřice s certifikací pro styk s potravinami v kategorii RenovaDesk program.

Malé dekorace z pryskyřice najdou své místo na poličkách, psacích stolech, koupelnách a kuchyních. Jejich seznam by byl dlouhý. Přesto uveďme několik příkladů - těžítka, svícny, květiny v pryskyřici, fotografie zalité pryskyřicí, dózy, jehlany, kvádry, pyramidy,  koule a krystaly. Jako v předchozí tvorbě i zde přijde na řadu silikonová forma na epoxid. Pro jejich výrobu volíme řidší pryskyřice křišťálově čiré. Najdete je v kategorii Pryskyřice na dekorace.

Zalévání květin do pryskyřice je velmi podobné výrobě dekorací s tím, že dekorační materiál, který vkládáme do pryskyřice jsou výhradě sušené květiny.

Velké dekorace z pryskyřice jsou výrobky, kde výška odlité vrstvy pryskyřice je více jak 2 - 3cm. Pro větší odlitky dodáváme speciálně navržené pryskyřice, které mají lepší schopnost samovolného odvzdušnění a jsou zpravidla řídké. Doba jejich vytvrzení bývá 36 - 48 hodin. Velké dekorace také využívají silikonové formy, ve kterých najdeme tvary pro svícen, vetší dózy a misky, lebky, různé dekorační předměty a velké krychle a kvádry nebo velká písmena. Speciálně navržené pryskyřice na velké dekorace najdete v kategorii Pryskyřice na velké dekorace.

Dále se podívejme na velké výrobky z pryskyřice, které mimo konkrétního vybavení a zázemí vyžadují už určitě i více zkušeností. Takové výrobky už nutně potřebují výrobu formy a je třeba je brousit a leštit. 

Epoxidové lampy využívají řídké pryskyřice pro extra velké výrobky s vynikající čistotou - křišťálově čirá pryskyřice. Na výrobu epoxidové lampy zpravidla vyrábíme formu vhodné velikosti a tvaru. Epoxidová lampa může být vyrobena pouze z pryskyřice, ale zpravidla je vídáme v kombinaci se dřevem, do kterého je ideálně skryta technická část LED světla a nebo LED pásek. Epoxidové lampy už vyžadují více zručnosti a praxe a také strojní vybavení pro broušení a leštění pryskyřice. Vhodné pryskyřice na epoxidové lampy najdete v kategorii Pryskyřice na dekorace se dřevem.

zpet-do-rubriky-22-1Stoly z pryskyřice jsou zřejmě tím nejnáročnějším dílem, které lze z pryskyřice vyrobit. Zázemí, zkušenosti, vybavení a větší investice, to vše bychom měli brát v úvahu, než se do takové tvorby pustíme. Jak vyrobit stůl z pryskyřice? Na jídelní stůl z pryskyřicí budeme volit speciální pryskyřice - truhlářská pryskyřice. Ta zpravidla vytvrzuje i několik dní, je řídká a je certifikovaná pro styk s potravinami (epoxidová pryskyřice potraviny). Další její technickou vlastností by měla být odolnost proti žloutnutí. Zahájení práce začíná u výběru dřeva (např. atypické fošny) a výroby formy. Jídelní stůl s pryskyřicí může kombinovat dřevo a pigmentovanou pryskyřici metalickými prášky, pryskyřice může být probarvena průhlednými barvami a nebo může být pryskyřice zcela čirá a dokonale průhledná.