Základní tipy a rady pro začínající

Jak pracovat s pryskyřicí?

Na tomto místě se budeme věnovat pouze základním zásadám práce s pryskyřicí. Postupy a návody na šperky z pryskyřice, zalévání dřeva do pryskyřice návod nebo epoxidová pryskyřice použití najdete v jiných článcích našeho Blogu. Při dodržení několika zásad se Vám pryskyřice odmění svými nejlepšími vlastnostmi. Výrobky z pryskyřice budou dokonale čiré, vytvrzení proběhne v pořádku, povrch nebude lepit a broušení pryskyřice bude hračka. 

Materiál, množství a váha

Pryskyřice A+B se dodává ve dvou složkách. Složka A je pryskyřice, hustější kapalina. A složka B, tvrdidla epoxidových pryskyřic, jsou zpravidla řidší v porovnání se složkou A. Epoxidové pryskyřice jsou označeny váhou a je to vždy součet složky A + B. Váha jednotlivých složek se liší podle daného typu. Součet váhy obou složek je váhou prodávaného množství, 0,5kg, 1kg nebo 5 kg.

Mísící poměr

Každá licí pryskyřice má svůj vlastní mísící poměr složky A a B. Například 100 : 25, 100: 60 a podobně. Znamená to, že budeme míchat obě složky v tomto předepsaném poměru. Tento poměr je potřeba dodržet pokud možno co nejpřesněji. Abychom tento poměr dodrželi, je potřeba obě složky odvážit na digitální váze.

Jak spočítám váhu obou složek v daném poměru?

Každý typ naší pryskyřice má jiný mísící poměr. Výpočet provedeme snadno:

1. vydělíme mísící poměr obou složek, například 100 : 27 = 3.70 (100 : 25 = 4.00 atd.)

2. složku A, kterou budeme potřebovat pro svůj výrobek, podělíme naším číslem a tím dostaneme kolik máme přidat tvrdidla, například 100g A : 3,70 = 27,02g B

Zjednodušeně: vydělíme mísící poměr dané pryskyřice a číslem, které nám vyjde, vydělíme nachystané množství složky A. Výsledek je množství složky B, které potřebujeme přidat.

Důkladné míchání

Pro dokonalý výsledek je tedy potřeba přesné odvážení obou složek. Druhá nejdůležitější zásada je velmi důkladné promíchání složky A a složky B. K promíchání licí pryskyřice můžeme použít řadu nástrojů a pomůcek. Pro menší připravované pryskyřice zvolíme jednorázové kelímky o objemu 100 - 300ml nebo silikonové kelímky, které lze používat opakovaně. Pro větší množství doporučujeme plastové nádoby. Míchat můžeme dřevěným míchátkem, silikonovým míchátkem nebo míchátkem pro strojní míchání. Při míchání obou složek se snažíme licí pryskyřici co nejméně zavzdušnit.

     

 

     

 


jak pracovat s licí pryskyřicí

křišťálová pryskyřice návod


květy zalité pryskyřicí návody

smrštění epoxidové pryskyřice
bublinky v pryskyřici
pryskyřice tvrdost
co je to pryskyřice

tok pryskyřice

resinová pryskyřice

technické listy epoxidových pryskyřic
míchání pryskyřice
penetracni pryskyřice
jak lít pryskyřici
tvoření z pryskyřice
jak namíchat pryskyřici
pryskyřice na tvoření
jak na pryskyřici
pomalu tvrdnoucí pryskyřice
prace s pryskyrici
plasticka pryskyrice
práce s pryskyriciepoxidova pryskyrice
umělá pryskyřice
syntetická pryskyřice
epoxidova pryskyřice
epoxidové pryskyřice
dvouslozkova pryskyrice
dvouslozkova epoxidova pryskyrice
epoxy pryskyřice
dvouslozkova epoxidová pryskyřice
epoxydova pryskyrice
pryskyřice epoxidová
epoxid pryskyřice
epoxidová pryskyrice
pryskyřice 1kg
epoxydové pryskyřice
resin pryskyřice
prodej pryskyřice
prodej pryskyrice
epoxidove pryskyrice

Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & Shoptetak.cz.