Geode Art - obraz v tyrkysové náladě

zpet-dorubriky-pryskyricelici-pryskyrice-pourart (13)Geode Art je náš zamilovaný směr tvorby z licí pryskyřice. V jiných článcích jsem si řekli, že Geode Art je tvorba, která z epoxidové pryskyřice napodobuje krásu nerostů v jejich řezu. Také jsme ukázali tvorbu geody a tvorbu obrazu s motivem geody.

V našem článku se podíváme na zpracování geode obrazu z našeho nového typu pryskyřice Lente Portreto Geo. Lente Portreto je křišťálová pryskyřice, která je velmi hustá. Na receptuře jsme nějaký čas pracovali a je na světě. Její vyšší hustota, v porovnání s ostatními typy licí pryskyřice PouArt, je přesně to co potřebujeme pro tvorbu obrazů a Geode Art. Jednotlivé lité díly obarvené pryskyřice se vzájemně nemísí. Pigmenty do pryskyřice a barvy lze používat jak tekuté, tak práškové. V mnoha případech použijeme metalický prášek a další dekorační materiály, především drcené sklo.

Materiál:

- deska 60 x 40 cm

- licí pryskyřice Lente Portreto Geo

-  metalický prášek pistáciový, tmavě zelený, tmavě šedý, perleťový prášek, zlatý prášek, zelené a zlaté třpytky

- barvy bílá, černá, zelená

- drcené sklo, drcené zrcadlové kamínky, velké silikonové kamínky, černý a stříbrný písek

Postup:

Nejprve olepíme desku hliníkovou páskou, abychom měli hezké okraje, v našem případě jsme nejdříve boky rámu nastříkali zlatou barvou. Na rám si předkreslíme plánovaný hlavní tvar, kompozici. Jen slabě, aby nám neprosvítali přes licí pryskyřici.

Rozmícháme licí pryskyřici, naše Lente Portreto Geo 100:30. Doba zpracování je okolo 30 minut.

První vrstvy pryskyřice nanášíme kousek od okraje, do okrajů pryskyřice doteče. 

Většina geodet, řez minerálem, má na okraji tmavší barvu a v prostředku je světlejší. Začínáme tedy tmavě zelenou a následně světlejší. Jednotlivé barvy mohou mezi sebou mít mezeru. Rohy doplníme tmavě šedou. Největší, prostřední část, bude světlá, zde použijeme bílou perleťovou. Další pruh směrem k prostředku dáme světle zelený - pistáciový. Hloubku barvy můžeme zvýraznit tak, že ji přelijeme svtlejším odstínem, která není zcela sytý. Prostředek uděláme pryskyřicí obarvenou tak aby zůstala průhledná nebo doplníme bílou.

Nyní začneme přidávat třpytky, kamínky a metalické prášky. Na perleťovou pryskyřici, kterou jsme vyplnili prostřední část, přidáme velké silikonové kamínky, černý a stříbrný písek a podobně doladíme okraje geody.

Nakonec můžeme do licí pryskyřice zasahovat podle vlastního citu. Různými pevnými nástroji můžeme modelovat linky a nebo fénem pomoci jednotlivým barevným složkám se správně promíchat. 

Na vyčištění licí pryskyřice od bublinek použijeme plynový hořák. POZOR! povrch pryskyřice nesmíme výrazně ohřát. Hořákem jen povrch rychle přejeďte. Hoření potřebuje vzduch a vzduch, který se nachází v podobě bublinky v pryskyřici, nám hořák takto pomůže odstranit.

Foto a text: ResinArt by Keti, 

Další práce Keti najdete ji na Instgramu ZDE